Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

Beno Berghammer (Big Ben): Sedlák nevyhodí nic, co by se mu mohlo hodit.

čtvrtek 8. srpna 2013

České zemědělství je černou ovcí zemědělství EU.

V zemědělství EU pracují zemědělci a jejich rodiny, zaměstnanců je jen bezvýznamné množství. V EU je 12 milionů zemědělských podniků, ve kterých pracuje 25 milinů lidí.

Lidí, kteří mají příjem pouze ze zemědělství není mnoho, většinou zemědělci vykonávají i práce mimo zemědělství, další lidé mají zemědělství jako sezónní práci. Jako hlavní zaměstnání má zemědělství 30 procent zemědělců. Na 92,2 % zemědělských závodů pracují jen majitelé  a jejich rodinní příslušníci. V průměru jen 7,8 % lidí vykonává zemědělskou práci za měsíční mzdu. Celkem zemědělství zaměstnává 5 procen práceschopného obyvatelstva EU. Zemědělstvím se zabývají hlavně starší ročníky, mladších 40 let je pouze 33 lidí.

Ve struktůře zemědělství jednotlivých zemí jsou rozdíly, přičemž zcela z řady vybočuje české zemědělství, jehož struktura je zcela odlišná. V českém zemědělství pracuje 68 % zaměstnanců. 

Podíl zemědělců na zaměstnanosti obyvatelstva je rozdílný. Více než 1 milion zemědělců je v Polsku, Itálii, Španělsku, Řecku, Francii, Maďarsku a Rumunsku. (V Rumunsku a v Polsku zemědělství zaměstnává 37 % práceschopného obyvatelstva.) Průměrně v 1 zemědělském podniku EU pracují 2 lidé. Výjimkou je opět Česká republika a částečně Slovensko, kde průměrný počet pracovníků v zemědělských závodech je několikanásobně vyšší. Naopak zemědělské závody s méně než dvěma lidmi jsou v Rumunsku, Bulharsku, Maďarsku a na Maltě.

Nejvíce mladých lidí pracuje v dánském zemědělství (42%), Nizozemsku, Španělsku a Rumunsku.  Nejnižší podíl mladých lidí je v Portugalsku a na Kypru (průměrný věk 65 let).  Více mužů (70 %) pracuje ve Velké Británii, Lucembursku, Dánsku a na Malte, naopak více žen je v zemědělství v Rumunsku, Slovinsku, Rakousku, Polsku, Portugalsku a Litvě.

Žádné komentáře:

Okomentovat