Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

Beno Berghammer (Big Ben): Sedlák nevyhodí nic, co by se mu mohlo hodit.

středa 21. srpna 2013

Vesnice statisticky rostou, ale skutečně...

Oficiálně ve venkovských obcích České republiky přibývá obyvatel rychlejším tempem než ve městech. V období 2001 až 2012 vzrostl celkový počet obyvatel venkova o 5,8 procenta, zatímco celorepublikový počet obyvatel se zvýšil pouze o 2,7 procenta.

Správně by mělo být uvedeno "Ve střediskových obcích ČR přibývá obyvatel…", protože v místních částech a osadách obyvatelstvo ubývá právě na úkor obcí střediskových. Zvyšování celkového počtu obyvatelstva v obcích dochází také zásluhou toho, že na vesnicích  mají trvalé bydliště chataři a chalupáři, kteří tam trvale nebydlí. Přihlašují se tam, protože jinak obce proti nim uplatňují diskriminační politiku, tj. předepisují jim vyšší poplatky a znevýhodňují je při nákupu pozemků apod. Každá hlava, na kterou malá obec dostane od státu příspěvek, je dobrá.

 V loňském roce bylo v České republice celkem 5578 obcí s méně než dvěma tisíci obyvateli, což představovalo téměř 90 procent všech obcí v zemi a 73 procent její rozlohy. Přitom v těchto obcích žilo 26,8 procenta obyvatel státu. Zatímco počet obcí nad 500 obyvatel i počet jejich občanů se zvyšuje, počet obcí do 500 obyvatel i počet jejich obyvatel naopak klesá. Souhrnně ve sledovaném období ubylo 5,9 procenta obcí do 500 obyvatel a jejich obyvatelstvo pokleslo o 3,3 procenta.

Ekonomická aktivita Podíl ekonomicky aktivního obyvatelstva ve venkovských obcích s méně než 2 000 obyvateli, dosáhl podle zprávy počátkem roku 2012 stejné hodnoty jako ve městech, tedy 49 procent. V nejmenších obcích s méně než 200 obyvateli byl i nadále podíl ekonomicky aktivního obyvatelstva nejnižší a činil 47,6 procenta.

Zpráva uvádí, že venkovské domácnosti jsou u nás tvořeny o něco větším počtem členů než průměrná domácnost v ČR (2,49 vůči 2,26 osoby). Úroveň příjmů byla na venkově nejnižší a rostla s velikostní kategorií obcí. Ve všech kategoriích obcí rostly sociální příjmy, které dosáhly zhruba 30 procent čistých příjmů domácností celkem. Samotné důchody tvořily již zhruba čtvrtinu celkových čistých příjmů domácností. Jak důchody, tak celkové sociální příjmy však rostly nejpomaleji ve venkovských domácnostech. Ostatní příjmy, dosahující šesti- až sedmiprocentního podílu, celkově mírně vzrostly, na venkově stagnovaly. 

 Zpráva uvádí, že i přes pokles příjmů došlo vloni ke zvýšení celkových vydání domácností, přičemž na venkově byl tento nárůst nadprůměrný – čistá peněžní vydání celkem vzrostla v ČR o 1,7 procenta, ale na venkově o celá tři procenta.

Zpráva obecně konstatuje, že venkov, vykazuje při srovnání s městy odlišnosti v ukazatelích jak demografického, tak ekonomického a sociálního charakteru. Ekonomická aktivita, či míra zaměstnanosti zůstávají pro venkovské oblasti nadále nepříznivé. Na venkově je nejvyšší míra nezaměstnanosti, mezi městem a venkovem se prohlubují rozdíly v možnostech uplatnění uchazečů o zaměstnání a příjmy  venkovských domácností jsou setrvale nižší. Nepříznivá situace přitom přetrvává zejména v malých obcích a zejména v jejich místních částech. 

Žádné komentáře:

Okomentovat