Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

pondělí 25. ledna 2016

Právníci ve vazbě, Babiš ve vládě.

Praha – V pátek 15. ledna provedla policie razii v ústecké chemičce Spolchemie a zároveň na Krajském soudu v Českých Budějovicích. Obviněno bylo 14 lidí.

Pardubický okresní soud na podnikatele Petra Sisáka uvalil vazbu," řekla v sobotu nad ránem Sisákova advokátka Kateřina Buďveselová. Proti rozhodnutí podala stížnost. Vedle Sisáka je ve vazbě dalších pět lidí. Už v pátek večer poslal soud do vazby Ivo Halu.

V případu byli kromě zmíněné dvojice obviněni insolvenční správkyně Vladimíra Jechová Vápeníková, advokáti Milan Kučeřík, Petr Kovařík a thaiboxer Tomáš Machotka. Tato čtveřice skončila ve vazbě. Mezi zbývající obviněné patří advokáti Jan Pacovský a Robert Vladyka, Jozef Kaán, Petr Líska, Sisákův otec Vladimír, brněnský státní zástupce Roman Skopal, lékař z Nemocnice Na Homolce Milan Čech a Kučeříkova přítelkyně Nikola Regnerová. Do insolvenční kauzy je zapojeno devět lidí, zbývajících pět má okrajové role. (čtk, mm)

Proti Sisákovi je Tomáš Pitr poctivec," prohlásil před časem finančník Miroslav Babej-Kmec, když porovnával „morální profily" svých bývalých kontroverzních partnerů točících se kolem ústeckých firem Setuza a Spolchemie: právníka Petra Sisáka a „nepřítele státu", za podvody odsouzeného podnikatele Tomáše Pitra.

Sám Sisák byl vyšetřován například v kauze tzv. CS fondů, z nichž zmizely peníze, a za tunelování První slezské banky dostal dokonce podmíněný trest. Jinak však jeho metody podivných ovládnutí firem, vyvlékání se ze závazků a využívání kontroverzních insolvenčních řízení jako by policii nezajímaly. Postiženým vždy zbyly jen oči pro pláč, přesněji marné podávání trestních oznámení.

A tak tandem Sisák–Hala fungoval vesele dál. Sisák se jednu dobu nechal dokonce formálně zaměstnat v Halově advokátní kanceláři, ale nikdo z informovaných nepochyboval o tom, kdo je ve dvojici šéfem. Petr Sisák je geniální právník, najde kličku tam, kde by jiní ztroskotali," prohlásil nedávno v rozhovoru pro Dotyk spolumajitel investiční společnosti Arca Pavol Krúpa, který se jednou se Sisákem střetl o majetkové podíly ve Spolchemii. Ačkoliv neuspěl, považuje za úspěch, že na transakci nakonec dokonce něco vydělal.

Petr Sisák, absolvent Právnické fakulty Univerzity Karlovy, podle konstatování postižených podnikatelů proslul především tím, že uměl „využívat pomalosti policie a soudů a rychle opouštět firmy, na kterých nechal dluhy, a vyvádět aktiva do ještě rychleji zakládaných firem nových".

Velmi často používal právě Iva Halu, který býval jmenován insolvenčním správcem, díky tomu z řady zkrachovalých firem dokázal vytáhnout zbylá aktiva a vypálit tak rybník jiným věřitelům.

Z takřka nepřeberné a mnohdy velmi spletité škály Sisákových počinů jsou pro další vývoj aktuální kauzy důležité ty, které se týkaly jeho spojení s finančníkem Karlem Pražákem. Spojení Karla Pražáka s Petrem Sisákem v různých případech v neoficiálních rozhovorech potvrzují mnozí podnikatelé i politici včetně například Tomáše Hrdličky, klíčového a donedávna velmi vlivného muže ODS v Praze 10. Málokdo přitom věří, že tyto jejich společné akce přinášely v konečném důsledku prospěch PPF jen čirou náhodou. PPF už před časem prohlásila, že AB-Credit prodala jinému majiteli. Mnohé Pražákovy transakce se však týkají i doby, kdy ještě spojena s PPF přímo byla. Zjistit, komu skutečně patří AB-Credit nyní, z dostupných zdrojů nelze.

Dávno předtím, než se současný vicepremiér a ministr financí pustil do politiky, nemohl Sisákovi přijít na jméno. Při neformálním hovoru s novináři dštil Babiš na Sisáka oheň a síru, tedy v reálu vulgárně nadával. Prvotní příčinou pravděpodobně bylo to, že se právník na čas spojil s jiným Babišovým nepřítelem Tomášem Pitrem a ovládli zpracovatele řepky a výrobce suroviny pro bionaftu, již vícekrát zmiňovanou ústeckou Setuzu. Tím Babiše zasáhli na nejcitlivější místo.

O Setuzu dlouho usiloval sám a dokonce se na její koupi už dohodl s Pitrovým kumpánem, později zavražděným „mafiánem" Františkem Mrázkem. Ale Pitr se postavil proti obchodu, a Sisákovy kličky mezi paragrafy nakonec přelstily i tak sveřepého a všemožnými kontakty vybaveného obchodníka, jako byl a – protože se Agrofertu ani po vstupu do politiky nevzdal – také stále je Andrej Babiš.

Musel si postavit vlastní fabriku na bionaftu, a jako by to nestačilo: Sisák, tentokrát opět s vydatným zprostředkovatelským přispěním Karla Pražáka, nakonec prodal části bývalé Setuzy obřímu nadnárodnímu koncernu Glencore. Tento rázný a dle mnoha názorů taky bezskrupulózní světový obchodník s (nejen) zemědělskými komoditami je už příliš velkým soustem i pro Babiše.

Mnoho hlasů v kuloárech proto při Babišově vstupu do politiky tvrdilo, že jedním z důvodů jeho postupu je i snaha získat větší páky na „odplatu za Setuzu". V případě Pitra se to dokonce už loni potvrdilo. Pitr, jemuž Sisák v Ústí nad Labem ponechal menšího výrobce suroviny pro bionaftu firmu Kratolia, začal mít potíže s Babišovou Kobrou a policie začala vyšetřovat jeho údajné daňové úniky (viz Pitr opět nepřítelem státu, Dotyk 13/2015).

Zbývá klíčová otázka, jak vysoko si příslušné orgány troufnou celou síť rozplétat. Angažmá Pražáka, muže přinejmenším v předchozích letech Petru Kellnerovi blízkého, je v různých transakcích tandemu Sisák–Hala nezpochybnitelné. Půjdou vyšetřovatelé, případně posléze soudci až do tak rizikových pater?


Jaký zájem bude mít na odhalení praktik svého byznysového protivníka Andrej Babiš? Politik a byznysmen s údajným vlivem i na vrchní státní zástupkyni Lenku Bradáčovou (ta před časem opakovaně odmítla pro Dotyk k tomuto tématu schůzku). V kuloárech se začíná mluvit o tom, že Babiš by mohl Kellnerovi vyjít vstříc v tom, aby ze zákulisí tolik na rozkrytí obchodů Sisákových lidí s AB-Creditem netlačil… Takové jsou informace v novinách

Žádné komentáře:

Okomentovat