Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

sobota 5. ledna 2019

Proč padají kontejnery z lodí do moře?

Nehoda nákladní megalodi MSC Zoe vyhnala na pláže a na moře u Východofríských ostrovů velké šiky záchranářů, kteří hledají zboží z kontejnerů, které při bouři spadly do moře. Do sobotního rána byly vytaženy z moře zničené televizory, obuv, ložní prádlo, Na rychlém vyčištění pláží mají zájem především lázeňská zařízení na plážích.

Největší úsilí záchranářů je zaměřeno na tří kontejnerů, v nichž byly pytle s nebezpečnou chemickou látkou dibenzoylperoxid, který se používá k výrobě umělých hmot. V kontejneru bylo 280 pytlů o váze 25 kg. Zatím na nizozemských březích byly nalezeny pouze 2 pytle s touto látkou. V jiném utopeném kontejneru bylo 1.500 kg nebezpečných lithium-iontových baterií. Celkově z lodi MSC Zoe spadlo do moře 277 kontejnerů.

Pobřežní zpráva vydala výstrahu, aby kvůli možnosti otravy lidé se nalezených pytlů nedotýkali. Kdo narazí na plastové pytle s bílým práškem, měl by prchat do vzdálenosti nejméně 50 m.

Současně s hledáním kontejnerů na mořském pobřeží, začalo vyšetřování, jak je možné, že kontejnery  z lodě spadly, zda byly dostatečně upevněné. Zároveň je poukazováno na to, že nexistuje žádný předpis o tom, že kontejnery s nebezpečnými látkami nesmí být převáženy na okraji paluby.

V souvislosti z potopením nákladu se vynořila řada nápadů, jak zboží, které z lodi spadne zachraňovat. Vyhlídky na nové bezpečnostní předpisy vzhledem k údajně malé ztrátě zboží z lodi MSC Zoe jsou velmi malé.

Paní Zima řádí i na moři

Žádné komentáře:

Okomentovat