Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

pondělí 24. června 2013

Místo tradičního hospodaření v krajině, podporujeme záplavy.

Silné deště a povodně byly v minulost a budou i v budoucnosti. Klima na Zemi nelze regulovat. Pořád bude někde vznikat tepelná nerovnováha, která bude způsobovat odpar vody a dešťové srážky. Tomu všemu velí Vesmír, různé jeho magnetické a jiné vlivy, prozkoumané a neprozkoumané.

Dešti tedy nelze zabránit. Nelze tedy zabránit povodním. Je snad  možné regulací plynů a tepelných zdrojů v některých oblastech zmenšovat oblačnost. Jinak všechno záleží na tom, co na Zemi způsobí signály z Vesmíru.,

Je však možné snížit intenzitu, rychlost a rozsah povodní. Na jedné straně vznikají zákony chránící vzácné živočichy, na druhé denně přibývají tisíce  zabetonovaných, zaasfaltovaných , zastavěných a jinak zakrytých hektarů povrchu Země, které zabraňují průniku vody a její zadržení v půdě. Voda je sváděna do upravených kanálů, stok, potoků a řek. Zásluhou regulovaných toků ve vyšších polohách se voda rychle dostává do nížin, kde způsobuje záplavy.

Laik z toho vyvodí, že vodní plochy se při záplavách zvětšují, je zvýšený odpar vody, nové mraky a nové povodně.  Tak jednoduché to zase není, ale určitě by stálo za zamyšlení, zda není nutné věnovat více pozornosti malým nádržím v horních povodích řek.


Nezanedbatelný vliv na vodní režim má způsob zemědělského obdělávání krajiny, polní a lesní plochy mohou při vhodném hospodaření zadržet nejvíc vody. Bohužel současné zemědělství dělá spíš opak, upustilo se od hospodaření a tradičního obdělávání půdy a vše se vrhlo na systém, buď zisk za každou cenu, nebo dotace, nejlépe obojí. Dochází k stálému zhutňování půdy, pěstují se nevhodné plodiny, likviduje se humus. Lesnictví zase doplácí na rostoucí politickou moc ekologických aktivistů, takže kvůli ochraně některých území a kvůli ekologickým daním sílí drancování většiny lesů. 

Žádné komentáře:

Okomentovat