Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

středa 26. června 2013

Při jednání o SZP se Británie spojila s Německem a porazily Francii.

S výsledky jednání o SZP, které se v Luxemburgu protáhlo až do dnešních ranních hodin, ve Velké Británii zatím panuje spokojenost. Dík prý patří irskému ministru zemědělství Simonu Coveney za to, že se mu podařilo vytvořit takovou dohodu, která je především pro velkou Británii výhodná, i když vše není podle britských představ.

Britská zemědělská politika je především zaměřena na to, aby občané nemuseli za potraviny platit dvakrát, jednou ve formě daní, podruhé v supermarketu. Velká spokojenost je předvším s tím, jak se podařilo přehlasovat návrhy francouzského poslance Michela Dantina, podle nichž měla být podpořena výroba zemědělských produktů. To prý by sice vedlo k levným a kvalitním potravinám, ale začaly by problémy s horami neprodejného másla a s jezery neprodejného vína.

V Británii panuje spokojenost, protože se podařilo prosadit zájmy Anglie, Skotska, Severního Irska i Walesu, především jednotlivé země mají hodně volnosti při vlastním nasměrování plateb. Určitá nespokojenost je s opatřeními na podporu životního prostředí, hlavně s povinným vázáním prostředků do této oblasti. Obavy jsou také z možnosti, že v důsledku špatného použití financí ve Skotsku a Walesu může dojít k omezenému obchodování na volném trhu.

Dnešní závěr luxemburského summitu je ve Velké Briánii očekáván optimisticky, že konečná dohoda bude srozumitelná především zemědělcům. 

Žádné komentáře:

Okomentovat