Evropský parlament, Evropská komise a irské předsednictví EU včera dospěly ke kompromisu v agrární reformě EU. Přesné výsledky dohod o tom, jak zemědělská politika do roku 2020 bude vypadat, budou známé až na podzim. Hlasování EP bylo odloženo do doby, než bude text dohody srozumitelně přeložen do všech jazyků.
"Jsem velmi nadšený z toho, že se jednání podařilo uzavřít a zemědělská politika nabere nový směr," řekl Dacian Ciolos, komisař pro zemědělství EU.
Zajímavou změnou je možnost národních plateb na prvních 30 ha půdy, rovněž je možné v jednotlivých státech stanovit strop plateb. Pro mladé zemědělce do 40 let se prvních 5 let zvyšují přímé platby o 25 procent.
Některá dotační pravidla a kontroly se nebudou vztahovat na drobné zemědělce dostávající platby ve výši 500 - 1.250 eur (13.000 - 32.500 Kč). Tyto platby jsou v rukou jednotlivých členských států, avšak nesmí překročit 10 procent národního financování zemědělství.
Členské státy můžou dát část prostředků na podporu výroby určitého výrobku. Tato částka je omezena na 8 procent, výjimečně může být 16 procent. Až 5 procent může být použito na propagaci.
Povinná je údržba travních porostů a počet plodin. Sedlák s více než 10 ha musí pěstovat nejméně 2 plodiny, nad 30 ha nejméně 3 plodiny. Hlavní plodina nesmí být na více než 75 procentech půdy a hlavní dvě plodiny nesmí být na více než 90 procentech půdy. Zemědělci s více než 15 ha (mimo luk a pastvin) musí nechat v ekologickém hospodaření nejméně 5 procent plochy. Od roku 2017 by to mělo být 7 procent.
Žádné komentáře:
Okomentovat