Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

sobota 22. června 2013

Obyvatelstvo ČR chudne, ekonomika ČR se propadá do podprůměru.

Zatímco v roce 2011 byl český HDP na hlavu 80 procent unijního průměru, loni to bylo už jen 79. Řecko procházející hlubokou krizí si pohoršilo z 82 procent průměru EU na 75. Za Českou republikou je Slovensko s 75 procenty, které si oproti roku 2011 o dvě procenta polepšilo a vyrovnalo se Řecku a Portugalsku.

Hrubý domácí produkt (HDP), anglicky GDP (Gross domestic product), je celková peněžní hodnota statků a služeb vytvořená za dané období (obvykle jeden kalendářní rok) na určitém území (obvykle stát). Tento ukazatel se používá v makroekonomii pro určování výkonnosti ekonomiky států. Pro účely mezinárodních srovnáních výkonosti ekonomik jednotlivých států se používá též HDP na obyvatele (HDP na hlavu). Hrubý domácí produkt představuje souhrn hodnot přidaných zpracováním ve všech odvětvích činností považovaných v systému národního účetnictví za produktivní (tj. včetně služeb tržních i netržních). Jde o propočet v kupních cenách, za které jsou realizovány tržní výkony (tzn. včetně daní z produktů a bez dotací na produkty). U netržních služeb je přidaná hodnota vyjádřena jako souhrn náhrad zaměstnancům a spotřeby fixního kapitálu.

Mezi státy unie jsou značné rozdíly. Zatímco HDP na hlavu v Bulharsku dosahoval 47 a v Rumunsku 49 procent průměru unie, v Lucembursku to bylo 271 procent, tedy zdaleka nejvíc. Do Lucemburska jezdí každodenně za prací řada lidí z okolních států, tedy z Francie, Belgie a Německa. Přispívají sice k místní ekonomice, ale nepočítají se do přepočtu HDP na obyvatele, což zkresluje statistiku.

1. Lucembursko 271procent průměru EU
2. Rakousko 131
3. Irsko 129
4. Nizozemsko 128
5.Švédsko 128

26.Rumunsko 49
27.Bulharsko 47

Eurostat připomíná, že HDP na hlavu není jediným měřítkem bohatství. Dalším je skutečná individuální spotřeba na hlavu (AIC), která bere v úvahu individuální spotřebu zboží či služeb bez ohledu na to, jestli je koupily domácnosti, stát nebo neziskové organizace. Z tohoto pohledu je ČR jen na 69 procentech unijního průměru na 22. místě za Slovenskem, Řeckem, Portugalskem i Litvou, které jsou podle HDP za Českou republikou.
(Zdroj: kurzy.cz)












Žádné komentáře:

Okomentovat