"Většina lidí na Zeměkouli se živí podvody všeho druhu," říkával Haškův nebožtík Mestek, jemuž se kdysi nevydařil jeden reální podnik. Můj známý Eda zase říká: "Nejsnáze se dá vydělat na lidské blbosti." Při sledování světa kolem sebe musím konstatovat, že oba mají pravdu.
Premiér, ministři a různí experti z parlamentu a všech oborů možných i nemožných nabádají nás k šetření energiemi. Od vypuknutí ukrajinské války se prý na nás valí inflace a nedostatek energií. Platí to na všechny nebo jen na někoho?
Zatímco jedni sedí v bytech při 16 stupních ve svetrech a kožíšcích, jiní bez ohledu na teplou zimu na kopcích krmí sněhová děla dávkami elektřiny nebo ve městech mrazí kluziště, ohřívají vodu v bazénech a vytápějí prázdné sportovní haly. Prý je to nutné, aby ta lepší část národa, co nemusí po práci odpočívat, vybila energii na sportovištích. V obchodních centrech, supermarketech je naplno elektřinou a teplem krmena klimatizace i chladící agregáty. Prý je to nutné, aby národ méně sportovní mohl pohodlně ve vytopených obchodních centrech mezi předraženým zbožím trávit volný čas.
Koho by před 35 a více lety napadlo, že se bude takto zdůvodňovat plýtvání. Tehdy prodavačky dostaly, většinou si přinesly z domova, teplé svetry a vesty. O pár let později, po roce 1989, v televizi politici téměř jednohlasně tvrdili, že stát (vláda) je špatný hospodář, že soukromý podnikatel je dobrý hospodář. Kdo je dnes lepší hospodář? Podnikatelé, co každou noc vyrábějí sníh, když se počasí k tomu nemá, nebo vláda, která těmto podnikatelům na jejich plýtvání zastropuje a zaplatí energie a potom se diví výši schodkovému rozpočtu? Skutečností je, že dluhy i zábavu smetánce zaplatí prostřednictvím daní všichni občané včetně těch, co utahují opasky.
Lyžařské areály se musí zasněžovat, tvrdí bývalá úspěšná lyžařka, sníh živí spoustu lidí. Podnikatelé musejí vydělávat, aby zaplatili zaměstnance. Kde jsou časy, kdy se tvrdilo, že každé podnikání je riziko? Opět jen pro někoho.
Občas zajdu do vietnamských obchodů, kde se dá některé zboží koupit za polovinu toho, co stojí v kamenných obchodech českých podnikatelů. Šero, protože se šetří energie, chladno, protože se šetří energie. Prodavači jsou navlečeni do kožíšků a jiného teplého oblečení. Prodejní doba většinou od 8:00 do 20:00. Vydělávají, což je důvod k zuřivosti českých rasistů a xenofobů, kteří opouštějí přetopené ůřady a byty, jen když jdou na demonstraci.(jz)
Žádné komentáře:
Okomentovat