Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

Beno Berghammer (Big Ben): Sedlák nevyhodí nic, co by se mu mohlo hodit.

pondělí 23. ledna 2023

Méně pracovat, více užívat světa!

 Nizozemsko a Německo mají nejkratší pracovní týden v Evropě a jednu z nejvyšších produktivit. Když Microsoft v Japonsku vyzkoušel čtyřdenní pracovní týden, produktivita se zvýšila o 40 %. Všichni byli také spokojenější.

Všechny pokusy naznačují totéž. Kratší pracovní týden - bez snížení platu - by mohl být řešením pro všechny problémy, od chronických problémů s produktivitou přes pandemii psychických poruch  až po nefunkční pečovatelství.

Je to lepší i pro planetu. Když jsme přepracovaní, jezdíme více autem, jíme více zpracovaných potravin a kupujeme více věcí na jedno použití. Méně stresu znamená více času na dýchání.

Mnozí skutečně považují rok 2023 za přelomový pro tuto změnu. Po pandemii je nyní ve hře mnoho myšlenek o práci, které se dříve zdály nemyslitelné. Nedávno skončil dosud největší britský pilotní program: 70 společností (od obchodu s chipsy v Norfolku po finanční firmu v Manchesteru) nabídlo 3 300 pracovníkům 20% zkrácení pracovní doby bez snížení mzdy. Úplné výsledky budou zveřejněny příští měsíc, ale v polovině testu 95 % společností uvedlo, že si udržely nebo zvýšily produktivitu, a 88 % uvedlo, že budou pokračovat i po skončení zkušebního provozu. "Všichni jsme určitě rádi za den navíc mimo kancelář a vracíme se odpočatí," uvedl jeden z generálních ředitelů. "Je to skvělé pro naši pohodu a rozhodně jsme už teď produktivnější."

Když se Dowdův návrh zákona dostal do prvního čtení v parlamentu, čelil předvídatelným výkřikům konzervativců, že se jedná o "ekonomický granát" vržený do britské ekonomiky. To však očekával. "Nikdy není vhodná doba na zavádění změn v pracovních modelech," říká mi. "Od zákona o pánu a služebníku z 19. století až po rovné odměňování žen se vždy objevila nějaká krize, nějaká otázka, nějaký problém. Ale  to není důvod - je to výmluva."

Čtyřdenní pracovní týden považuje za politiku, za kterou se může postavit téměř každý, protože každý chce mít více času na to, co chce. Dowd nedávno navštívil místní základní školu, která přišla s manifestem svého žákovského parlamentu. "Jednou z věcí, kterou chtěli, byly delší víkendy. 'Potřebujeme delší víkendy! Potřebujeme je hned! To jen ukazuje, že to chtějí i šestileté a sedmileté děti."

V USA se skutečně ozývají hlasy o zavedení čtyřdenního školního týdne, ale dokud nebude čtyřdenní pracovní týden standardem, zní to jako svérázná forma mučení pracujících rodičů.

Přesto se za tím vším skrývá podstatnější věc. Po většinu průmyslové historie byl standardem šestidenní pracovní týden. Pětidenní pracovní týden se rozšířil jen díky kombinaci postojů odborů (kratší pracovní doba byla klíčovým požadavkem raného dělnického hnutí) a šéfů, jako byli Henry Ford a John Boot (kteří si všimli, že dělníci jsou výkonnější, když mají volné soboty i neděle). Nicméně pětidenní pracovní doba od 9 do 17 hodin byla stále navržena s ohledem na průmyslovou ekonomiku, v níž dominovali muži. Spoléhala na neplacenou pracovní sílu - obvykle ženy -, které tyto muže živily, šatily a staraly se o jejich děti.

Cottamová považuje čtyřdenní pracovní týden za spíše "mužské" řešení problému. "To, co rodič dětí ve školním věku skutečně chce, je pracovat kratší dobu pět dní - ale samozřejmě za stejný plat." Proto se zaměřila na zkrácený pracovní týden, přičemž měřítkem jsou čtyři dny (asi 32 hodin). Pro mnohé je rozhodující prostě předvídatelná pracovní doba. A jestliže je situace pro ty se středními příjmy svízelná, pro ty s nižšími příjmy je téměř nemožná - často se potýkají s nepředvídatelnými směnami, nefunkční veřejnou dopravou a možná také s péčí o staršího rodiče. Jejím argumentem je, že společnost si nemůže dovolit to neudělat.

"Jednou z opravdu zajímavých věcí je, jak se náklady na přepracovanost přímo přelévají zpět na stát," říká Cottamová. "Ve skutečnosti to není zadarmo. Nastupujeme do fronty na pomoc od psychiatrů  Dostáváme se do nejrůznějších chronických stavů. Počet dětí, které se dostávají do péče, prudce roste. Všechno to nakonec skončí náklady. Veškeré obchodní rozhovory mají tendenci předpokládat, že neexistují žádné externality, ale někdo ty náklady přece jenom nese: stát. A rodiny."

 "Je ohromující, kolik je důkazů o tom, že pro podniky je lepší, když lidé nejsou ve stresu," říká Cottamová. "Zajímavé je, proč se navzdory všem důkazům zdá, že je tak protikulturní argumentovat pro méně hodin.  Domnívám se, že to souvisí s tím, že ti, kdo se dostanou do mocenských pozic (většinou muži), mají tendenci se do nich dostat díky dlouhé pracovní době - a pak si představují, že každý, kdo to nedělá, se fláká. Obrovský nárůst počtu mužů vykonávajících pečovatelské práce během pandemie to možná konečně změní, ale je to pomalý proces. Každopádně kdybychom všichni uplatňovali plnou individuální autonomii nad svým pracovním životem, ti kdo mají sklony k přepracování, by se přepracovali; ti, kdo mají sklony k menšímu pracovnímu nasazení, by dělali ještě méně."

Poslanec Dowd je realista. Poukazuje na to, že kampaň za placenou dovolenou trvala dvacet let. Všechny stejné argumenty, které se nyní  používají proti čtyřdennímu pracovnímu týdnu, se používaly i tehdy. Na trhu práce však vidí optimismus. Mnoho podniků má potíže se získáváním pracovníků, ale nechtějí nebo nemohou platit vyšší mzdy. Nabídka kratší pracovní doby je zřejmým řešením. "Pointa je v tom, že pokud vám jedna firma nabízí čtyři dny za stejnou mzdu jako firma nabízející pět dní, ke komu půjdete?" řekl. Zdroj:Geuardian


Žádné komentáře:

Okomentovat