Osli dokážou udržet na uzdě nejenom agresivní vlky. Poradí si i s liškami, kojoty a rysy a dokonce i hyenami. Farmáři v Jižní Americe je proto využívají jako zdatné ochránce ovcí. Je to inspirace i pro chovatele v Evropě, kde vlci v pasoucích stádech ovcí, koz a dalších hospodářských zvířat způsobují nedozírné škody. Zásluhou rádoby milovníků přírody jsou vlci v evropských zemích uměle rozšiřováni jako predátoři a chráněni zákony jednotlivých zemí.
"Je to hrdinka, co dokáže uchránit stádo,“ chválí statnou oslici Julio Ibarra z chilské provincie Cardenal Caro. Od doby, co si ji jeho farma pořídila, se k prý k ovcím nepřiblížil jediný predátor. „Oslice totiž považuje pastvinu za své území a ovečky za její součást. Jakmile osel zahlédne šelmu, okamžitě proti ní vyrazí,“ vysvětluje Julio.
Podle amerického rančera Cliffa Lindberga se osli hodí i na ochranu stád skotu. „Perfektně se sžijí s jakýmikoliv býložravci,“ řekl. Jejich chov je navíc velmi levný – kromě občasného ošetření kopyt nic nepotřebují, stačí jim jen pastva.
Všichni farmáři se také shodují, že jeden osel ochrání až dvě stovky ovcí či koz v jednom stádě. Osel musí mít také dobrý rozhled po krajině. Pokud je pastvina obehnaná hustými lesy, nemusí osel na nebezpečí včas zareagovat.
V Česku se zatím oslům moc pozornosti nevěnuje. Stáda tady hlídají spíš velcí psi. Podle odborníků z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR by si měl každý chovatel ovcí pořídit několik pasteveckých psů – na sto oveček jednoho. Kromě toho doporučují pevný plot doplněný elektrickým ohradníkem. Plot by měl být 2,4 metru vysoký a 0,6 metru zapuštěný v zemi – aby se šelma nemohla podhrabat. Oka na plotu by neměla být větší než osm krát osm centimetrů.
Žádné komentáře:
Okomentovat