Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

neděle 22. prosince 2024

Před 100 lety byl Hitler propuštěn z vězení

 Před vánočními svátky v roce 1924 se Adolf Hitler vrací z vězení domů. Díky podmínečnému propuštění si za pokus o převrat odseděl jen devět měsíců místo pěti let. Ve vězení vznikla jeho kniha Mein Kampf.

Před 100 lety znovu začala politická kariéra vůdce německých nacistů Adolfa Hitlera. Neúspěšný „pivní“ puč z 8. listopadu 1923 v Mnichově pro něho právě skončil, konkrétně pro něj skončily jeho důsledky.

Hitler byl totiž podmínečně propuštěn na svobodu z vězení v bavorském Landsbergu. Z původního trestu vězení, za pokus o převrat, v trvání pěti let  si odseděl jen devět měsíců.

Vše začalo už po 1. světové válce. Osud Německa a Evropy odstartovala v září 1919 jedna bezvýznamná událost. Svobodník Adolf Hitler byl 12. září 1919 svým velitelem kapitánem Karlem Mayerem vyslán do jedné mnichovské pivnice na schůzi Německé dělnické strany, aby zjistil, co to vlastně je za spolek. Hitler jen nepozoroval, ale zapojil se do debaty, přičemž svým razantním řečnickým projevem šokoval přítomné. Zakladatel strany Drexler dostal nápad, který pošeptal svému sousedovi: „Člověče, ten má držku, takového řečníka potřebujeme.“ A hnal se k Hitlerovi s přihláškou do strany.

Hitler vstoupil do strany 19. října 1919,  Dostal legitimaci s číslem 555 (nikoli 7, jak se rozšířila legenda). Už v únoru 1920 na schůzi v mnichovské pivnici Hofbräuhaus přišel Hitler s pětadvaceti body programu strany, přičemž hlavním bodem bylo, že „občanem německého státu může být jen ten, kdo je národním soudruhem. Národním soudruhem ovšem nemůže být Žid.“ O pár dní později byl přijat Hitlerův návrh na přejmenování strany na Nacionálně socialistickou německou dělnickou stranu (NSDAP).

 8. listopadu 1923 se Hitler, za pomoci oddílu SA, pokusil o puč. Do shromáždění v mnichovském Měšťanském pivovaru, když právě řečnil bavorský generální komisař Gustav von Kahr, vnikli muži SA, v čele s Hitlerem, jenž vyskočil na podium, střílel z pistole do stropu a křičel, že vypukla národní revoluce, bavorská i říšská vláda jsou sesazeny a on se ujímá moci. 

Následoval „pochod na Berlín“ po vzoru Mussoliniho pochodu na Řím z předchozího roku. Po úvodních rozpacích policie zakročila rázně. Na ulici zůstalo 16 mrtvých pučistů a čtyři další lidé. Poraněn byl i vůdce SA a bývalý vojenský pilot Hermann Göring (1893-1946). Hitler měl od pádu vykloubené rameno, druhý den byl zatčen a uvězněn. Činnost NSDAP bavorské úřady zakázaly. 

Ve fešáckém vězení v Landsbergu Hitler nezahálel. Svému asistentu Rudolfu Hessovi nadiktoval pozdější bibli nacismu, spis „Mein Kampf“, který mu během následujících let vydělal obrovské jmění.

27. února 1925 byla znovu založena NSDAP. Hitler však měl však v Bavorsku zakázané veřejné vystupování, a tak ho jako řečníci nahradili lékárník Gregor Strasser (1892-1934) a literární historik Josef Geobbels (1897-1945). Po několika potyčkách o vedení strany se do čela opět dostal Hitler, který prohlásil, že NSDAP může vést pouze on, nikdo jiný. Tehdy rovněž prohlásil, že moci v Německu se neujme pučem, ale legální cestou.

Po razantních prvních letech působení na politické scéně, kdy NSDAP lákala veřejnost, klesala její popularita. Volby v roce 1928 vyhrála levice a vše směřovalo k útlumu národního socializmu. Jeho vzkříšení přišlo v podobě světové hospodářské krize. Miliony nezaměstnaných, bída, hlad. Východisko z krize slibovala NSDAP porážkou komunistů a Hitler, jenž za příčinu bídy trvale označoval židy. Po opakovaných volbách 1932 byl Hitler jmenován německým kancléřem.

čtvrtek 19. prosince 2024

Pragocentrizmus je nadále neporazitelný

 Charakter České republiky je natolik centralizovaný, že se ve Sněmovně vytváří vlastně jen pro pražské podmínky, ať už jsou to daně, různé povinnosti typu EET, nebo nová ekologická opatření. Platí to pak rázem plošně všude, pro 11 milionů lidí žijících ve zcela odlišných podmínkách. "Pán upadne a sedlák si nohu zláme," staré pořekadlo dnes platí víc než jindy v minulosti. 

Kdyby existovala dostatečná vnitřní autonomie, jako třeba ve Švýcarsku, místní kanton by si takové věci rozhodl sám a s přihlédnutím k místním podmínkám, které v té centrále třeba ani neznají.

Jedním z důvodů, proč se Spojené státy ekonomicky vzdálily Evropě, je že v mnoha věcech tam trefili tu správnou rovnováhu mezi tím, co se musí dělat společně, a v čem je lepší ponechat rozhodování na jednotlivých státech a okresech. Mají jednotnou měnu, jednotný poštovní systém, jednotnou síť dálnic a hlavně společnou armádu, která je v součtu daleko silnější, než by byly milice jednotlivých států.

Většina regulačních a daňových mechanismů je v USA přenesena na nižší úroveň, a to znamená, že v každém státě jsou pro život a podnikání podmínky, které si jeho zastupitelé odhlasovali. Tento přístup svého času pojmenoval americký soudce Louis Brandeis slovy „laboratoře demokracie“ – jednotlivé státy a komunity mají možnost prozkoumat, co je užitečné v jejich podmínkách a co nikoliv, přičemž vzhledem k neexistující jazykové bariéře mezi nimi se ty úspěchy i neúspěchy snadno šíří.

Většina ústav, které za posledních 150 let na českém území platily, neměla dlouhého trvání. Ta naše současná už  „přesluhuje“ a nevadilo by jí trochu novelizace. Svět se od roku 1993 hodně změnil. Za vzor  dávaná ústava USA, která platí už více než dvě století, je tak proškrtaná a doplněná, že přechází zrak. Je v ní jen málo původních článků, které by postupem času nebyly upraveny. 


středa 18. prosince 2024

"Turecké hospodaření" českých úředníků

 

Za dvacet let, co je Česká republika součástí Evropské unie (EU), získala z jejího rozpočtu o bilion více, než do něj odvedla. Uvedl to Nejvyšší kontrolní úřad ve své zprávě o čerpání peněz z EU za rok 2024. Výsledek celkem 208 kontrol ukazuje, že pro ČR je typické vyčerpání prostředků, aniž se dostanou tam, kam jsou určeny.

Dynamika přibližování se k průměru EU se ve srovnání s některými státy, které do unie vstoupily také v roce 2004, zpomalila.

„Dotační systém měl významně napomoci tomu, abychom dosáhli kýžené životní úrovně Západu. Někde po cestě se začal zadrhávat a přestal vykazovat očekávané výsledky,“ uvedl ke zjištěním NKÚ jeho prezident Miloslav Kala.

Pomalejší cestu ČR k průměru Unie lze dokumentovat na růstu životní úrovně. Ta se měří v paritě kupní síly oproti průměru EU. Zatímco Polsko se mezi lety 2003 až 2022 dokázalo razantně přiblížit, ČR si polepšila nepatrně.

Míra podpory je podle NKÚ v Česku příliš štědrá. Často dosahuje 70 % nákladů a velké příjemce dotací tak nemotivuje k racionálnímu chování, zdůvodňuje zpráva úřadu. „Pomoci by mohlo i to, kdyby každá dotační koruna byla pod kontrolou veřejnosti,“ míní Kala.

Dotační systém v průběhu let výrazně ovlivňují výrazní hráči z Prahy. Ti přispěli k vytvoření takových podmínek, aby mohli sami čerpat dotace v co největší šíři.

Podíl miliardářů na celkovém finančním bohatství v Česku je výrazně vyšší než v západní Evropě a deformuje společnost. Ve velké míře jde o důsledky Klausovy transformace domácí ekonomiky v devadesátých letech minulého století a zejména kuponové metody privatizace. 

Prakticky odstřiženi od dotací byly od poloviny 90. let malé zemědělské závody, dostaly se k nim hlavně velké společnosti, které si kvůli sledování rozsáhlých záměrně těžko srozumitelných a splnitelných podmínek dotací mohly si držet bujný administrativní aparát. Na to úřad přišel například v nedávné kontrolní akci. To nebylo všechno. Přesto, že měly dotace EU zasáhnout hlavně zemědělské mikropodniky a malé a střední firmy, ministerstvo zemědělství vyhlašovalo programy na zvyšování konkurenceschopnosti pro velké podniky. 

„Měli bychom si uvědomit, že dotační peníze nejsou mana nebeská. Nepadají z nebe a nejsou určeny pro každého,“ zkonstatoval Kala. Bez dotací v zemědělství se v současnosti nedá hospodařit. To je známo na celém světě. Příčinou nespokojenosti širokých lidských vrstev je hlavně nedostatek potravin. A to žádná vláda nechce dopustit.  

Zdroj: idnes.cz

 

Vrtule větrné elektrárny se zlomila

 U obce Dinklage v Dolním Sasku se na větrné elektrárně zlomil jeden list vrtule. Okolí ihned uzavřela policie. Stožár s turbínou stojí na poli mezi Dinklage a Steinfeldem, poblíž dálnice A1.

Majitel poškozené turbiny je vlastníkem území, na němž provozuje i další turbiny. Podle policie žádné nebezpečí lidem nehrozí, pokud budou respektovat policejní zábrany. Specialisté za pomoci dronů prohlédli poškozený list turbiny, ale přesnou příčinu havárie zatím nedovedou určit.

úterý 17. prosince 2024

Peníze ve státním rozpočtu chybí, jsou na kontech českých miliardářů

 Podíl miliardářů na celkovém finančním bohatství v České republice je už alarmující i pro pravicově smýšlející občany. Je výrazně vyšší než v západní Evropě a deformuje společnost. Ve velké míře jde o důsledky Klausovy transformace domácí ekonomiky v devadesátých letech minulého století a zejména kuponové metody privatizace. 

V posledních pěti letech se však ve stovce nejbohatších Čechů objevilo 40 nových jmen. Ekonomové proto věří, že tento vývoj odráží vývoj celého státu.

Hospodářské noviny zmapovaly celkové rozložení majetku a porovnaly s evropskými poměry. S pomocí sociologů také analyzovaly dopady majetkové nerovnosti na rozvoj střední třídy a na sociální soudržnost.

Hospodářské noviny: „Čeští miliardáři drží větší díl finančního majetku než bohatí jinde ve světě. Podle sociologů taková koncentrace podvazuje rozvoj střední třídy, která zůstává slabá.“

Čeští politici ale budou raději lhát o tom, jak jim záleží na demokracii, na rozpočtu, na hasičích, policistech, zdravotnictví, než aby zvýšili daně z nepoctivě vytvořeného bohatství. Co jim v tom brání? Mentalita carského Ruska. Koncentrace bohatství v Česku: Miliardáři drží více než čtvrtinu majetku a ohyzdí tvář společnosti. 

Kdyby místo pohádek o tom, jak je vláda ekonomicky vyspělá a jak chce republiku ukotvit v západních strukturách, prolhaní ekonomové pohlédli za naše západní hranice a začali vybírat peníze tam, kde jsou, kdyby začali danit bohaté, byla by zde šance nezaostávat stále více za okolními státy.


neděle 15. prosince 2024

50. týden 2024 v EU

 Pondělí 9. prosince 2024

Rada schválila závěry o budoucnosti společné zemědělské politiky po roce 2027. Závěry jsou prý „zaměřeny na zemědělce“ a jejich podtitul zní „Towards a competitive, crisis-proof, sustainable, farmer-friendly and knowledge-based future EU agriculture“ (čili „Směrem ke konkurenceschopnému, vůči krizím odolnému, udržitelnému, vůči zemědělcům přívětivému a na znalostech založenému budoucímu zemědělství EU“).

EU ústy vysoké představitelky pro zahraniční a bezpečnostní politiku uvítala pád Asadova režimu v Sýrii.

Úterý 10. prosince

Rada přijala směrnici „o rychlejší a spolehlivější úlevě z nadměrných srážkových daní“ (FASTER), která přináší nové postupy pro získání úlevy k zamezení dvojímu zdanění.

Středa 11. prosince

Komise vydala sdělení o zneužívání migrace jako zbraně proti EU ze strany Ruska a Běloruska. V něm nastiňuje svoje představy o tom, jak by Unie měla této hrozbě čelit.

Evropská lidová strana (EPP) uveřejnila poziční dokument k automobilovému průmyslu. Požaduje v něm mimo jiné zmírnění zákazu spalovacích motorů, respektive emisních limitů CO2, podporu inovací i dočasné úlevy, které by pomohly automobilkám vyhnout se sankcím.

Čtvrtek 12. prosince

Rada rozhodla o zrušení kontrol osob na vnitřních pozemních hranicích s Bulharskem a Rumunskem s platností od 1. ledna 2025. Tyto dvě země se tak po letech stanou plnohodnotnými členy schengenského prostoru.

Rada schválila priority pro činnost EU v oblasti vnitra a justice v nadcházejícím pětiletém institucionálním cyklu.

Z vyjádření komisaře pro klima a čisté hospodářství Wopke Hoekstry pro agenturu Reuters vyplývá, že nová Komise o změně kritizovaných emisních limitů CO2 pro automobilový průmysl neuvažuje.

Hoekstra se také v rozhovoru pro Politico nechal slyšet, že zatímco planeta se otepluje, vstupujeme do období geopolitické zimy. Měl přitom na mysli nástup Donalda Trumpa a posilování antizelených sil. Připustil také, že sama EU ve světě s bojem proti CO2 mnoho nezmůže.

Pátek 13. prosince

Akademický senát Univerzity Karlovy vydal kladné stanovisko ke jmenování bývalé eurokomisařky Věry Jourové do funkce prorektorky pro rozvoj lidských zdrojů a nové technologie.

Pondělí 16. prosince

O svaté Albíně schovej se do síně!


sobota 14. prosince 2024

Skandál při fotbale v Berlíně

 Nepříjemné dny na konci roku čekají berlínský fotbalový klub 1. FC Union, protože během sobotního utkání s VfL Bochum vhodil neznámý divák na hřiště zapalovač, jímž zranil brankáře Bochumi Patricka Drewerse. 

K incidentu došlo za stavu 1:1 v první minutě prodloužení. Otřesený brankář upadl, na což diváci Unionu reagovali nadávkami. Mezi diváky vpadli členové ochranky, aby zadrželi pachatele. Zda se jim to podařilo, není známo.

Zraněný hráč musel být odveden, načež ho následovali do kabin všichni hráči obou týmů i rozhodčí. V kabinách se  rozhodčí Petersen s hráči dohodl, že utkání se dohraje. V brance Bochumi nastoupil hráč Phillip Hofman, který se nemusel obávat žádné střely, neboť hráči obou týmů se dohodli, že nebudou útočit, pouze si budou přihrávat. Hráči Unionu po utkání nešli poděkovat svým divákům, jak bývá zvykem. Když k divákům chtěl promluvit kapitán Christpher Trimmel, byl vypískán.

Manažer Bochumi Hort Heldt po utkání řekl, že si bude na neregulérní utkání stěžovat. Má velkou naději, že utkání bude kontumováno a 3 body dostane Bochum, jež se s dvěma podzimními body krčí na dně bundesligové tabulky.

V Německu jsou za výtržnosti a napadení aktérů utkání velmi tvrdé tresty. VfL Bochum má s přestupky diváků zkušenost. Za vhozený kelímku na hřiště, jímž byl trefen asistent rozhodčího,  dostal klub pokutu 100.000 eur (2,5 mil. Kč) a musel na 1 rok uzavřít část stadionu. Když byl pachatel zjištěn, musel klubu uhradit část pokuty, navíc mu soud vyměřil pokutu 3.200 eur (80.000 Kč), zasaženému pomeznímu rozhodčímu musel zaplatit bolestné ve výši 800 eur (20.000 Kč).


Rakušané hledají ukradený traktor

 Traktor na rakouské silnici není mimořádný jev, i když v posledních 30 letech jich ubývá. To není nic neobvyklého, může být nový a kradený. Jeden traktor značky Massey Ferguson 5711M v pátek ráno chyběl v areálu prodejny zemědělských strojů v Trasdorfu (okres Tulln). Odcizen byl patrně ve čtvrtek večer, takže pachatel měl v noci dosti času natankovat a odjet do značné vzdálenosti (až 400 km). Znojmo je vzdálené 90 km. 

Ilustrační foto
Zástupce šéfa Willi Bayer v pátek ráno hned po vstupu do areálu okamžitě zpozorněl, když uviděl poškozený plot. Firma Tullnerfeld zabývá prodejem zemědělské techniky. Zjistilo se, že v noci na 13. prosince byl v Trasdorfu odcizen traktor. Neznámý pachatel pak traktorem projel plot, který značně poškodil.

Policie po traktoru pátrá v celém Dolním Rakousku, rozvěž byli informováni policisté v sousedních státech. Velká naděje, že se traktor nalezne, není. Traktor má hodnotu kolem 80 000 eur (2 mil. Kč). Společnost žádá o pomoc na veřejnost,  informace je možné volat na policii nebo přímo na firmu, která má číslo 02275 43 0 56. Pokud by pachatel s traktorem mířil na české území, musel by překonat Dunaj po jednom ze silně frekventovaných mostů, buď v Hollanbergu, nebo v Tullnu. Tam by si někdo mohl traktoru všimnout.  

pátek 13. prosince 2024

Svatá Lucie ukazuje svou moc, neb nám dává nejdelší noc

 Pranostiku v celém znění "Lucie, noci upije, ale dne nepřidá" zná hodně lidí, ale mnohem méně známé je vysvětlení, co se vlastně za tímto na první pohled trochu nesmyslným tvrzením skrývá. Svatá Lucie se v kalendáři nachází 8 dní před zimním slunovratem, kdy začíná astronomická zima. Jak jsme se učili ve škole, až 21. prosinec je nejkratším dnem roku a od té doby se dny prodlužují. Čím je tedy 13. prosinec zajímavý?

První část pranostiky o "upití noci" se váže k tomu, že právě na 13. prosince připadá nejdřívější západ Slunce z celého roku. Třeba v Praze zapadá Slunce přesně v 15:59, a od toho dne dál už to bude to zase čím dál později. Ne nějak výrazně - v den slunovratu zapadne Slunce o 2,5 minuty později, a na Štědrý den už o 4 minuty později než na Lucii. Takže upíjení noci je tím vysvětlené, i když prakticky ho lidským vnímáním nemáme moc šanci poznat. 

A proč tedy zároveň platí, že Lucie dne nepřidá? Protože ranní východ Slunce se i poté opožďuje - 13. prosince vychází ještě v 7:51, na Štědrý den ale až v 7:59 a nejpozději z celého roku vychází Slunce na Nový rok, dokonce v 8:01. Více než dva týdny tedy trvá období, kdy Slunce zapadá stále později, a zároveň stále později i vychází. Nejkratší den proto vychází skutečně na 21. prosinec, Slunce se na obloze nachází zhruba 8 hodin. 

Celý tento jev má příčinu v o něco rychlejším pohybu Země kolem Slunce v zimním období (kdy je Země Slunci zároveň blíže), a přitom konstantní době rotace kolem své osy. Poledne, tedy okamžik, kde je Slunce na obloze nejvýše, nenastává vždy přesně v poledne. Dny jsou různě asymetrické. Jelikož jde o minutové záležitosti, v běžném životě si toho ani nevšimneme. Ale může nám to dodat trochu optimismu - vadí-li vám brzké odpolední stmívání, věřte, že s každým dalším dnem od teď už bude líp. Nebo přinejmenším odpoledne světleji!

úterý 10. prosince 2024

49. týden 2024 v EU

 Pondělí 2. prosince 2024

V Radě se uzavřel proces přijetí dvou nových předpisů v oblasti kybernetické bezpečnosti. Jde o akt o kybernetické solidaritě a novelu aktu o kybernetické bezpečnosti.

Rada také rozhodla o aktualizaci seznamu osob, subjektů a orgánů, na něž se vztahují unijní sankce z důvodu závažného porušování lidských práv (Globální režim sankcí EU v oblasti lidských práv), a o prodloužení jeho platnosti do 8. prosince 2025. Po posledních aktualizacích se sankce vztahují na 116 osob a 33 subjektů.

Rada dále potvrdila 46 stěžejních projektů strategie Global Gateway na rok 2025. (K projektu Global Gateway, který se týká investic ve třetích zemích a kterým se Unie snaží konkurovat Číně a dalším velmocem v oblasti vytváření sfér vlivu ve světě, blíže v dílu 12.)

Evropská centrální banka vydala druhou zprávu o pokroku přípravné fáze zavedení digitálního eura.

Evropská investiční banka oznámila, že půjčí ČEZu 400 milionů eur na rozšíření a modernizaci elektrické distribuční sítě v Česku.

Úterý 3. prosince

Rada přijala nové doporučení o ochraně před nepřímým kouřem a nepřímými aerosoly, které nahrazuje podobný protikuřácký dokument z roku 2009. Doporučení je tvrdší než jeho předchůdce – mimo jiné vybízí členské státy, aby rozšířily rozsah své stávající ochrany před expozicí nepřímému kouři i na klíčové venkovní prostory, jako jsou hřiště a terasy restaurací – a vztahuje se i na nové tabákové a související výrobky, jako jsou elektronické cigarety a zahřívané tabákové výrobky.

Vyjednavači Rady a Evropského parlamentu se po jistých zádrhelech nakonec dohodli na odložení účinnosti sporného nařízení proti odlesňování o jeden rok. (K příslušnému návrhu Komise viz díl 100.)

Středa 4. prosince

Nový předseda Evropské rady António Costa vystoupil s projevem v Evropském hospodářském a sociálním výboru. Věnoval se mimo jiné ekonomice a v poslední době tolik akcentované otázce konkurenceschopnosti. Prohlásil: „Soustřeďme se … na vše, co můžeme udělat pro růst, pracovní místa a sociální Evropu. Aby dnešní mladá generace mohla za deset let říci: toto bylo období, kdy Evropská unie položila základy naší prosperity. Toto bylo období, kdy EU otevřela cestu k inovacím a vůdčímu postavení v zeleném a digitálním věku. Toto bylo období, kdy byl zabezpečen náš sociální model a zajištěna kvalita našich pracovních míst.“

U čerstvě doslouživšího eurokomisaře pro spravedlnost Didiera Reynderse jen několik dní po skončení jeho funkce provedla domovní prohlídku belgická policie. Tento bývalý unijní a belgický politik je podezřelý z praní špinavých peněz.

Čtvrtek 5. prosince

Komise zřídila Evropský výbor pro zemědělství a výživu jako svůj poradní orgán. V něm mají zasednou zástupci různých zemědělských a dalších organizací. Má jít o vstřícné gesto vůči dlouhodobě nespokojeným zemědělcům.

Komise oznámila, že v souvislosti s probíhajícími rumunskými prezidentskými volbami zintenzivnila monitorování TikToku podle aktu o digitálních službách. Obává se totiž údajně vměšování Ruska.

Předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová na návštěvě v Polsku obdivně hovořila o tom, že „každý může vidět působivé změny, kterými prošlo Polsko za poslední rok“. Měla tím na mysli odklon od národně-konzervativní sebevědomé linie přechozí vlády k nynějšímu probruselskému konformismu Tuskovy vlády. (Jak už jsem poznamenal v souvislosti s nedávnými podobnými slovy exkomisaře Reynderse, jestliže jsem kdysi psal, že Polsko před Bruselem nesklání hlavu, situace se nyní změnila.)

Bývalá komisařka Věra Jourová získala cenu Women of Europe, a to v kategorii Woman in Power.

Pátek 6. prosince

Rada schválila závěry o Agentuře EU pro kybernetickou bezpečnost (ENISA), které přinášejí různá doporučení a náměty k fungování této agentury – např. ohledně prioritizace úkolů a lepší spolupráce s dalšími aktéry v této oblasti.

Vyjednavači EU a zemí Mercosur (Brazílie, Argentina, Paraguay, Uruguay, Bolívie) po mnohaletých jednáních dospěli k textu dohody o volném obchodu. V následujících měsících by mělo dojít k podpisu a ratifikaci.


pondělí 9. prosince 2024

Politika nikdy nespí, ani v Adventu

 Nepříjemná tmavá a chladná neděle 8. prosince 2024 je minulostí. Na silnicích se spěchalo za nákupy, bez ohledu na počasí. Zboží je sice dost, ale jeden nikdy neví… Nejlepší je být všude první. Školní mládeži z celého českého prostředí není dobře při pomyšlení na to, že za pár let by měla zvednou oči od chytrých telefonů a přizpůsobit se agresivnímu chování lidí o něco starších?  

Objevují se výsledky anket, která ukazují, že stále více mladých lidí a dětí nechce zůstat v ČR.  Přitom premiér Fiala jim slibuje do pěti let německé platy. Raději asi půjdou přímo do Německa, zařadit se mezi migranty ze Středního Východu a Afriky.

Slibů a slov se nikdo nenají, ale roztomilí prosťáčci věří. Jásají třeba nad slovy ministra Jurečky o digitalizaci agendy zaměstnavatelů vůči státu  …kdo by nevěřil? Politici vždy mají pravdu!

Kdo u nás může věřit v lepší budoucnost, to je spíše nová rychlokvašená strana fosilií (fosilních paliv), která měla sjezd. Straně do kolébky dal požehnání i rozšafný exprezident Klaus, jenž přitom neopomněl současnou vládu přirovnat k vládám z 50. let. Starej dobrej Václav Klaus těch polibků smrti již rozdal tolik, že všechno dohromady splývá, už se nedají spočítat. Nechyběl místopředseda Sněmovny Havlíček a  lidé "Vítězných  Devadesátek", třeba Renata Vesecká. Škoda, že se nemohli zúčastnit František Mrázek, Ivan Jonák a Radovan Krejčíř. Přišel však Richard Chlad, který k nim měl blízko. 

Sestava hostů dobře ukázala, kdo do Motoristů vkládá naděje. Čeští siláci tedy mají novou stranu. Po Trikolóře, proruském Rajchlově PRO a policejní Přísaze má toto uskupení obzvlášť bizarní styl. Vzývání motorismu a vůně benzínu bylo sice moderní asi před 100 lety, tentokrát se stalo novým druhem odporu vůči pořádkům v EU. Ohledně svého cíle nám toho strana moc neprozradila, jen naznačila:

1. Automobil není nepřítel

2. Člověk není nepřítel

3. Klima není nepřítel

4. Energie není nepřítel

5. Uhlí není nepřítel

6. Průmysl není nepřítel

7. Trh není nepřítel

8. Koruna není nepřítel

9. Pravda není nepřítel

10. Svoboda není nepřítel

V sobotu večer byla v Paříži slavnostně otevřena opravená katedrála Notre-Dame. Na akci dorazila řada světových lídrů, včetně nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Dveře katedrály se otevřely poté, co na ně pařížský arcibiskup Laurent Ulrich symbolicky třikrát udeřil berlou.

Biskup rozčílil starého českého socialistu Lubomíra Zaorálka. „Čemu se to vlastně klaníme? "

Problém mladých lidí ještě jeden: Ze slíbených opatření v oblasti bydlení splnila česká vláda jen část a některá zůstávají stále jen na papíře. Bydlení v Česku je tak již několik let nejhůře dostupné ze zemí Evropské unie, ceny nemovitostí i nájmů rostou a jsou na rekordních úrovních a velmi rychle přibývá lidí, kteří musí žádat o příspěvek na bydlení. A to často i v případě rodin, které nepatří mezi sociálně slabé. K letošnímu říjnu již pobíralo příspěvek na bydlení 280 tisíc lidí a stát na podporách vyplatil přes 17 miliard korun.

pátek 6. prosince 2024

Jak neustupovat totalitě zvané digitalizace

 V současnosti jsme velkoměstskými výrostky bezohledně tlačeni do systému digitálních aplikací. Na jedné straně všude kolem slyšíme o ochraně soukromí, máme na to hromadu předpisů, a na druhé straně jsme nuceni podřizovat se metodám, kterými jsme téměř svlékáni donaha a potom rentgenováni.

Máme platit kartami, telefonovat mobilně, všechno psát na počítači, vánoční dárky objednáváme online podobně jako letenky nebo taxík. 

Jenomže žijí mezi námi i jiní lidé. Takoví, co k aplikacím, buď nemají přístup nebo aplikace nepotřebují. Někteří ovládat zařízení nemusí, protože mají někoho, kdo za ně digitální operaci provede. 

V neposlední řadě však jsou lidé, kteří digitální aplikace záměrně odmítají. Namísto chytrého telefonu používají analogový a platí hotovými penězi. Když jedou do ciziny, vyměňují české koruny za eura; hotovost za hotovost. Když nakupují dárky, chtějí si je ohmatat a vyzkoušet, aby je nemuseli znovu balit a vracet. Nechtějí v supermarketu chodit k samoobslužné pokladně, protože nesnášejí dotykové obrazovky a dávají přednost osobnímu kontaktu, pohledu na mladou pokladní. S úřady a se státem touží jednat osobně, třeba i proto, aby se dvakrát ujistili, že informace pochopili správně. Nechtějí osobní data posílat datovou schránkou - dávají přednost předání přímo do rukou příslušné úřednice. Někdo zásadně odmítá výběr peněz z bankomatu. Jiný má obavu z internetového bankovnictví a obává se, že se na mobilním telefonu uklikne a odešle své úspory na cizí účet. Jiní tvrdí, že nechtějí za sebou zanechávat digitální stopu. Říkají, že telefon je na telefonování, na seznamování s jeho dalšími funkcemi nemají kvůli manuální práci čas ani náladu. Chtějí právo na soukromí, které je i v době digitální chráněno ústavními zákony. 

Podle občanského zákoníku má každý právo hledat vlastní cestu ke štěstí. Jenže jsou tací, kteří chtějí fašisticky diktovat. Nadšenci digitálních budoucností, okouzleni pirátským copem, vykřikují, aby ti nemoderní a zastydlí venkované byli zbaveni svéprávnosti, aby se všude dalo platit chytrým telefonem..

Nejedná se jen o vesnické prodavačky, ale o to, že podle průzkumu (převážně mezi městským obyvatelstvem) čtvrtina spoluobčanů ve všech věkových skupinách totální digitalizaci odmítá.  Další čtvrtina chce mít výběr. Ti bojují za ochranu hotovosti dokonce v Ústavě.

Kdo se ozve proti digitalizaci je vztyčenými čely nazýván zpátečníkem a vyzýván k návratu do  středověku. Nechápou, že vývoj by neměl jít cestou nařizování a regulací, ale přirozeně a tržně. 

Venkov se snadno nevzdává. Drasticky prováděná násilná kolektivizace zemědělství, přes všechny tresty včetně poprav, trvala 10 let. Ani před digitalizací venkov lehce nepadne na kolena, i když nakonec podlehne.

 Letošní zkušenost s digitalizací stavebního řízení názorně ukázala, že digitalizace může být dobrý sluha, ale zlý pán. Proto je třeba zachovat dvoukolejnost: digitální, ale i osobní podání a funkční původní systém. Jinak hrozí zhroucení, katastrofy a značné škody, za které nenese odpovědnost úředník, který neprozíravě rozhodl, ale stát, tedy každý daňový poplatník. 

Ale jsou tady ještě jiná rizika. Tím největším je blackout. Masový výpadek dodávky elektrické energie kvůli poruše, selhání přenosové soustavy nebo v důsledku teroristického útoku je patrně jen otázkou času. A jak se ukázalo při povodních, tam, kde nefungují sítě, brzy přestanou fungovat chytré telefony, bankomaty i všechny online služby. Zachování hotovosti a držení jejího minimálního množství doma je tedy zásadní otázkou předběžné opatrnosti.

Hackerské útoky jsou další hrozbou. Podvodníci dnes pomocí umělé inteligence dokáží věrohodně simulovat hlas i obraz blízké a velmi známé osoby. Ani při sebevětší pozornosti se prolomení bezpečnosti nikdo nevyhne. Nebezpečí hrozí dětem a mladistvým, kteří nechávají predátory a slídiče proniknout do svých chytrých telefonů. Online šikana a vydírání, vyhrožování, urážky a nálepkování se těm nejohroženějším nevyhnou ani doma, v dětském pokojíčku, v kruhu rodiny nebo pod dekou.

Není třeba pokrok povinně nařizovat. V otázkách efektivních a praktických si cestu ke každodennímu používání najde jako vždycky v minulosti rychle, přirozeně a sám. Není třeba mu ani ve vývoji bránit. Zákazy stejně nikdy nic nevyřeší.

středa 4. prosince 2024

Covid se asi zrodil v čínské laboratoři, která ho neuhlídala

 Sněmovna reprezentantů USA v pondělí po dvou letech uzavřela vyšetřování pandemie COVID-19, která si ve Spojených státech vyžádala 1,1 milionu obětí. Podvýbor pro koronavirové pandemie se ve své 520stránkové zprávě přiklání k názoru, že virus CoV-2 způsobující SARS pravděpodobně unikl z laboratoře v Číně.

Zpráva se zabývá federální a místní reakcí na pandemii, stejně jako jejím původem a očkovací kampaní. „Tato práce pomůže Spojeným státům a celému světu předvídat příští pandemii, připravit se na ni, chránit se před ní a doufejme, že příští pandemii zabrání,“ uvedl v dopise Kongresu předseda podvýboru Brad Wenstrup.

V reakci na to Peking v úterý označil zprávu za „nedůvěryhodnou“ a obvinil Spojené státy ze zneužívání pandemie k „politické manipulaci“. Tamní komunistická strana mezitím uvalila embargo na vyšetřování původu pandemie.

„Autoritativní vědecký závěr společného týmu expertů Číny a WHO je, že únik z laboratoře je vysoce nepravděpodobný. Vzhledem k absenci jakýchkoli podstatných důkazů obsahuje takzvaná americká zpráva vykonstruované závěry, pomlouvá Čínu a předkládá falešné důkazy,“ uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Lin Ťien na pravidelné tiskové konferenci.

Americké zpravodajské služby ale loni zveřejněné analýze rovněž dospěly k závěru, že mohl být také geneticky upraven a uniknout z virologické laboratoře v čínském městě Wu-chan, kde se koncem roku 2019 objevily první případy onemocnění u lidí.

Podvýbor Sněmovny reprezentantů založil své závěry na 30 přepisech rozhovorů a na přezkoumání více než milionu stran dokumentů. Jeho členové v červnu za zavřenými dveřmi dva dny vyslýchali 83letého Anthonyho Fauciho, lékaře a imunologa, který byl od ledna 2020 členem pracovní skupiny Bílého domu pro koronaviry a v letech 2021-2022 hlavním lékařským poradcem amerického prezidenta Joea Bidena.

Republikáni obviňují 83letého imunologa z toho, že přispěl ke spuštění pandemie tím, že schválil financování čínských vědců ve Wuhanu, kteří geneticky upravili koronavirus SARS CoV-2. To měla na starosti kvazivládní organizace EcoHealth Alliance, která virologickému ústavu poskytla více než 1,4 milionu dolarů.

Fauci při slyšení uvedl, že je „molekulárně nemožné“, aby se netopýří viry studované v laboratoři v čínském Wuhanu přeměnily na virus, který způsobil pandemii.

Podvýbor rovněž konstatoval, že lockdowny a další omezení „přinesly více škody než užitku“ a že nošení roušek bylo proti šíření COVID-19 neúčinné. Naopak za „obrovský úspěch“ označuje Trumpovo spuštění operace Warp Speed, projektu financovaného z veřejných prostředků, jehož cílem je usnadnit a urychlit vývoj, výrobu a distribuci vakcín, léků a diagnostik proti Covidu-19.


ODS podporují především bývalí pionýři a členové SSM

Různé průzkumy pak ukazují, že ODS má největší podporu u voličů ve věku okolo 50 let, a některé zmiňují i ještě starší voliče. Rovněž  u voličů ANO jsou voliči podobného věku. U mladých voličů ODS příliš neboduje. Možná, že právě toto vyhodnotil Fiala jako „problém“ a rozhodl se pro TikTok. Tím ale do značné míry ztrácí autenticitu pro starší voliče, neboť proměna váženého profesora mluvícího spisovnou češtinou do „zajíčka“ a „borce“, který chce zase 30 %, je právě pro starší elektorát nestravitelná.

Volební potenciál hnutí ANO je na stejné úrovni jako jeho preference, tedy 34,5 procenta. Také ODS má s 18,5 procenty vysoký volební potenciál, stejně jako STAN s 15,5 procenty a Piráti s 14,5 procenty. Volební potenciál SPD mírně vzrostl na 12 procent.

Strany aktuální vládní koalice, tedy ODS, TOP 09, KDU-ČSL, STAN a Pirátů, mají nyní podle Medianu v součtu podporu 41 procenta potenciálních voličů. Naproti tomu součet podpory opozičních ANO a SPD činí 44,5 procenta.

Do Poslanecké sněmovny by se podle volebního modelu ve srovnání s volbami v říjnu 2021 nedostala KDU-ČSL. Důvodem jistě je také skutečnost, že průzkumy se nedělají v nejmenších obcích, kde voliči KDU stále hojně existují. Naprosto převažujícím důvodem pádu KDU-ČSL však je protilidová činnost ministrů za tuto stranu. KDU-ČSL úmyslně přehlíží tradiční starší poválečnou generaci, která odmítá politiku ODS a TOP 09, přičemž současnému vedení strany sázka na mladou generaci vychází ze všech koaličních stran nejhůře. 

Nejvíc poslaneckých mandátů by si připsalo hnutí ANO, ve Sněmovně by obsadilo 85 míst. Druhá ODS by si připsala 38 mandátů, SPD by získala 24 křesel, Piráti pak 21, STAN by obsadil 20 míst a TOP 09 by připadlo 12. Současná vládní koalice by měla v součtu 91 mandátů.

Závěr si tak může čtenář udělat v podstatě jediný. ODS pod Fialovým vedením kráčí k volebnímu debaklu. U nás už není ani snaha agentur situaci ODS lakovat na růžovo. To byl a je trvalý problém předvolebních průzkumů agentur v USA, které vytvářely dojem těsného souboje Donalda Trumpa s Kamalou Harrisovou. Voliči pak rozhodli jasně ve prospěch Trumpa.

Dnes ODS hlavně podporují tradiční příznivci z dob opozičního klausovského tunelování. Ti drží stále ODS na výsluní. Ti se však už také obávají toho, že v rámci koalice SPOLU dojde k ústupkům ODS, což v jejich řadách způsobí oslabení podnikatelských aktivit a příjmů, a tak se ohlížejí po stranách, které v soupeření o politickou moc slibují více hrubé síly.


pondělí 2. prosince 2024

48. týden v EU

Pondělí 25. listopadu 2024

Komise oznámila, že jejím poradcem pro zelenou transformaci se stane Philippe Lamberts. Tento bývalý europoslanec a dlouhodobý spolupředseda frakce Zelených je známý svým zeleným radikalismem a podporou konceptu „nerůstu“.

Evropský účetní dvůr vydal zprávu o označování potravin v EU. Má za to, že spotřebitelé se často setkávají s etiketami, které mohou být matoucí nebo zavádějící nebo nesrozumitelné. Na vině jsou prý mezery v právním rámci EU a slabé stránky v oblasti monitorování, podávání zpráv, kontrolních systémů a sankcí.


Úterý 26. listopadu

Komise uveřejnila první část podzimního balíčku dokumentů v rámci evropského semestru. Evropský semestr je každoroční cyklus koordinace hospodářských, fiskálních a sociálních politik a politik zaměstnanosti v rámci EU. Komise poprvé postupuje podle reformovaného unijního rámce správy ekonomických záležitostí. Mezi předloženými dokumenty jsou mimo jiné posouzení střednědobých plánů členských států a posouzení rozpočtových plánů států eurozóny na rok 2025. (V nadcházejících týdnech předloží Komise druhou část balíčku, která by měla zahrnovat mimo jiné roční strategii pro udržitelný růst či doporučení pro eurozónu.)

Komise také oznámila vítěze svojí výroční ceny Lorenza Nataliho za žurnalistiku. Cenu dostalo ve čtyřech kategoriích celkem sedm novinářů.


Středa 27. listopadu

Evropský parlament schválil novou Komisi Ursuly von der Leyenové. Pro bylo 370 poslanců, proti 282, zdrželo se 36.

V Evropském parlamentu se také završil proces přijetí rozpočtu EU na rok 2025. Při zahrnutí prostředků plánovaných na zvláštní nástroje mimo VFR činí objem rozpočtu 199 438,4 milionu eur v celkových závazcích a 155 209,3 milionu eur v celkových platbách.


Čtvrtek 28. listopadu

Evropská rada v návaznosti na hlasování Evropského parlamentu (27. 11.) jmenovala novou Komisi. Ta se ujme úřadu 1. prosince.

Evropský parlament vyzval k opakování voleb v Gruzii.


Pátek 29. listopadu

V Bruselu proběhl ceremoniál k předání úřadu předsedy Evropské rady. Loučí se Charles Michel, nastupuje António Costa (oficiálně se ujme funkce až 1. prosince). Costa při té příležitosti přednesl projev (se zcela předvídatelným obsahem).

Neděle 1. prosince

Začne funkční období nové Komise, nového předsedy Evropské rady António Costy a nové vysoké představitelky pro zahraniční a bezpečnostní politiku Kaji Kallasové.

pátek 29. listopadu 2024

Válka za dveřmi. Jak přežít?

 Ruská invaze na Ukrajinu v plném rozsahu dramaticky zvýšila bezpečnostní napětí v celém pobaltském regionu a přiměla Finsko a Švédsko opustit desetiletí trvající neangažovanost a připojit se k NATO. Vojenské schopnosti však nejsou vše: připraveni musí být i občané.

„Žijeme v nejisté době. V našem koutě světa se v současné době vedou ozbrojené konflikty. Terorismus, kybernetické útoky a dezinformační kampaně jsou využívány k   podkopávání a ovlivňování našeho státu,“ píše se v úvodu švédské brožury.

Švédové jsou s podobnými informačními brožurami pro veřejnost obeznámeni již dlouho: první byla vydána za druhé světové války. Nejnovější poskytuje informace mimo jiné o varovných systémech, protileteckých krytech, digitálním zabezpečení a o tom, jak používat toaletu, když není voda.

Doporučuje také mít doma dostatečné zásoby vody (a  kontrolovat, zda je stále pitná), mít dostatek přikrývek, teplé oblečení a alternativní vytápění, pořídit si rádio na baterie a uchovávat dostatek rychle připravitelných potravin bohatých na energii.

Reakce švédských obyvatel byly smíšené. Johnny Chamoun, 36letý kadeřník v Solně u Stockholmu, řekl, že je „dobré být připraven“. Podle něj je však brožura sice dobrý nápad, ale příliš se o ní nemluví.

„V salonu jsem neslyšel moc lidí o tom mluvit. Jen jeden řekl, že ji dostal,“ řekl. „Nestresují se, ani nic podobného.“ Muna Ayanová, zdravotnická pracovnice ze Stockholmu, však byla znepokojena tím, jak je mnoho Švédů nezúčastněných.

Protože na vlastní kůži zažila konflikt v Somálsku, Ayanová řekla, že je vyděšená. „Bojím se, protože vím, co válka znamená - válku jsem přežila,“ řekla a dodala, že si udělala zásoby vody, baterií, svíček a vazelíny.


Snažila se také přijít na to, jak to říct svým pěti dětem, aniž by je vyděsila. Pro lidi ze Somálska, Sýrie nebo Iráku jsou řeči o konfliktu ve Švédsku traumatizující, řekla.

„My, kteří jsme byli ve válce, se necítíme dobře. Máme velké obavy, protože pokud dojde k válce, víme, co se stane. Ve válce jsme přišli o příbuzné, některé děti zmizí.“

A Fatuma Mohamedová, zdravotnická komunikátorka ve Stockholmu, uvedla, že mnoho rodin v chudších oblastech nemá potraviny pro běžný život, natož pro vytváření zásob, zatímco jiné se snaží zjistit, kde se nacházejí jejich místní kryty.

Řekla, že by uvítala, kdyby se lidem poskytovalo více informací osobně, a ne jen v brožurách.

Norské ředitelství pro civilní ochranu DSB distribuovalo podobnou brožuru do 2,6 milionu domácností v zemi. „Žijeme ve stále neklidnějším světě,“ píše se v ní, který ovlivňují klimatické změny, digitální hrozby a ‚v nejhorším případě válečné činy‘.

Norská brožura například radí, aby lidé měli v zásobě alespoň týdenní zásobu potravin, které nepodléhají zkáze, včetně „chipsů, luštěninových a fazolových konzerv, sendvičových pomazánek v plechovkách, energetických tyčinek, sušeného ovoce, čokolády, medu, sušenek a oříšků“.


Norsko také doporučuje obyvatelům, aby se zásobili základními léky - včetně jodových tablet pro případ jaderné havárie - a stejně jako Švédsko doporučuje, aby lidé měli několik bankovních karet a doma připravenou zásobu hotovosti.

Ve Finsku je k dispozici vyčerpávající internetový průvodce nazvaný Příprava na mimořádné události a krize, který obyvatelům nabízí informace a rady pro všechny případy, od výpadku vody přes požáry, kolaps internetu až po „dlouhodobější krize ... jako je vojenský konflikt“.

Praktičtěji řečeno, na samostatné webové stránce 72tuntia.fi se Finsko, které sdílí 1 340 km dlouhou hranici s Ruskem, svých občanů přímo ptá: „Přežili byste 72 hodin?“ v různých krizových situacích a vyzývá je, aby vyzkoušeli své schopnosti i zásoby.

Na stránkách najdete tipy na posílení psychické odolnosti, „abyste zvýšili svou schopnost zvládat obtížné situace“, zlepšení osobní kybernetické bezpečnosti a ukrytí v interiéru („Utěsněte dveře a okna. Zapněte rádio. V klidu vyčkejte na pokyny.“).


Suvi Aksela z ženské národní asociace pro připravenost na mimořádné události (Nasta), která je členkou expertního výboru 72 hodin, uvedla, že se zvažovalo zvýšení finského doporučení pro skladování potravin na zásoby na celý týden, jak to udělalo Švédsko a Norsko.

Nakonec se však výbor rozhodl, že to neudělá, protože informace o přežití 72 hodin jsou ve Finsku dobře zavedené, uvedla. „72 hodin se zde ve Finsku stalo značkou, takže jsme to nechtěli porušit. Ale je to jen minimum.“

Ruská válka na Ukrajině je podle ní „budíčkem“ i v zemi, která byla již dlouho připravena: ženy se přihlásily do kurzů připravenosti, z regálů mizí bateriová rádia a otázky typu „kolik máte doma vody?“ nebo „máte táborový vařič?“ se staly „mainstreamovějšími“.

Německo se mezitím zaměřilo na zvýšení počtu bunkrů a ochranných krytů poté, co podle oficiálních odhadů má 84milionová země méně než 600 veřejných krytů, které dohromady pojmou jen 480 000 lidí.

Mnoho krytů z dob studené války bylo demontováno, protože se věřilo, že už nebudou potřeba, ale Berlín nyní zahájil národní plán bunkrů pod Spolkovým úřadem pro ochranu obyvatelstva, včetně aplikace pro geolokaci v telefonu.

Odborníci předpovídají, že v příštích pěti letech může dojít k útoku ze strany Ruska, a proto se nyní hledají všechny stavby, které by mohly být v případě takové události využity, včetně stanic metra a sklepů úřadů, škol a radnic.

Německé domácnosti byly vyzvány, aby upravily své vlastní sklepy, garáže nebo sklady, případně vyhloubily staré bunkry, zatímco stavitelé domů budou mít zákonnou povinnost zahrnout do nových domů bezpečné úkryty - jak to již učinilo Polsko.

Deník Frankfurter Allgemeiner tento měsíc odhalil podrobnosti o tisícistránkovém armádním dokumentu, který je určen německým podnikům - doporučuje jim například vyškolit další řidiče nákladních automobilů -, ale obsahuje i doporučení pro civilní připravenost jednotlivců.

středa 27. listopadu 2024

Co bude za 40 let, to dovedou předpovídat jen idioti.

Téměř denně je možné někde číst nebo slyšet, že po roce 2050 nebudou peníze na důchody, čas od času jsou mladým lidem vymývány mozky strašením, že pokud se nezmění důchodový systém, budou muset živit současné důchodce, a sami budou v 65 letech živořit. V pětadvaceti letech je jim přikazováno řešení výšek důchodů za 40 let. 


Zkušenosti jsou takové: Ekonomovi, který začne mluvit o spokojeném životě v budoucnosti, je budoucnost mladé generace ukradená, jde mu jen o okradení všech generací současných. Vzorem pro luštění budoucnosti třeba z křišťálové koule může být současná asociální vláda, která neví o ničem lepším než o  systému středověkých daní pro poddaný lid.

Skutečná budoucnost je nepředvídatelná. Z blízké budoucnosti profitují sázkové kanceláře. Kdo před 40 lety předpokládal, že v roce 2024 zde bude kapitalistická Česká republika jako součást bezcelní Evropské unie a Schengenského prostoru?  Koho například napadlo, že za 40 let bude v obchodech nadbytek zboží a že se nebude v hospodách kouřit?

V roce 1984 určité signály, kam budeme v českých zemích směřovat, zde byly. V současnosti všudypřítomná výpočetní a telefonní technika, kterou se okázale nechává nadnášet mladá generace, byla tehdy drahá a dostupná jen velkým státním či družstevním organizacím. Na Západě se už v té době  uplatňovaly osobní počítače, ale jejich dovoz do Československa nebyl dovolen.

 V roce 1984 se svět zajímavě rozhýbal politicky. Schůzka signatářů Závěrečného aktu se konala 17. ledna v Helsinkách a opět skončila nerozhodně na výkladu lidských práv. Moskvu zasáhl opět smutek, protože 9. února 1984 zemřel sovětský vůdce Jurij Andropov a byl nahrazen podobně churavým Konstantinem Červoněnkem. V květnu země východního komunistického bloku odřekly "kvůli bezpečnosti svých sportovců" účast na Olympijských hrách v Los Angeles. 31. října 1984 byla příslušníky vlastní ochranky zavražděna indická předsedkyně vlády Indíra Gandhiová, jedna z historicky nejúspěšnějších političek světa. 

V Československu byli lidé pobouřeni zvyšováním cen. 1. ledna 1984 byla cena nafty zvýšena z 3,50 Kčs a 5,30 Kčs. 1. března Federální cenový úřad zvýšil cenu plynu propan-butan z 37 Kčs na 45 Kčs a 15. října zvýšil ceny nápojů. Cena desetistupňového piva byla zvýšena z 1,70 Kčs za půllitr na 2,50 Kčs. Mezi lidmi se šířila předpověď, že "vláda, která zdraží pivo brzy padne." Vyplnilo se to - ale až za 5 let.

 Přestože byl všeobecný nedostatek zboží a lidé měli nízké příjmy, životní podmínky byly stabilní, neměnily se, takže hlavně mezi staršími lidmi, kteří poznali prvorepublikovou nejistotu, byla v 80. letech poměrně spokojenost. Mladým lidem pošilhávajícím po Západě vadil nedostatek atraktivních automobilů, moderních oděvů a exotického ovoce. Rovněž uzavřené hranice spoustě lidem vadily.. Dostat se ven legálně se dalo jen výjimečně, a tak i za cenu života se to zkoušelo nelegálně.

 30. října 1984 českoslovenští pohraničníci vnikli na rakouské území, kde zastřelili prchajícího Františka Faktora. Byl z toho mezinárodní diplomatický konflikt.

 8. listopadu 1984 večer Slovák Vladimír Beňo, vyzbrojený pistolí a podomácku vyrobenými pumami, u Českých Budějovic unesl autobus i s cestujícími. Devítihodinový únos skončil na falešné německé celnici ve Strážném. Po celonočním vyjednávání byl únosce omráčen důstojníky Pohraniční stráže v civilních oblecích, vydávajících se za německé úředníky.    

Uplynulo 40 let, hodně se toho změnilo, především technika, chytré telefony už ohrožuje umělá inteligence. Ve východní Evropě, která se před rokem 1989 vydávala za "Tábor míru a socializmu," zuří válka. Lidské mozky však se nemění, všechny současné špatné i dobré vlastnosti jsou známé od nejstarších biblických dob a budou se vyskytovat i v budoucnosti. Zlo mezi lidmi bylo, je a bude.

Jak asi se zde na rok 2024 bude vzpomínat za 40 let? 


pondělí 25. listopadu 2024

Je severokorejská armáda na Ukrajině?

V minulých dnech oblétla svět zpráva, že do rusko-ukrajinské války zasáhla severokorejská armáda. Media ruská a KLDR nic konkrétního neuvedla, takže zatím jsou všechno jen dohady.

 "Techničtí poradci severokorejské armády dorazili do okupovaného Mariupolu a další vojáci z KLDR byli viděni na východě Charkovské oblasti," uvedl zdroj v ukrajinských bezpečnostních silách. Podle mluvčího kanálu zůstal účel návštěvy severokorejské armády v Mariupolu nejasný. Vojáci jsou oblečeni v ruských uniformách, ale odděleni od ruských jednotek.



Zatímco ostatní zahraniční bojovníci v řadách ruské armády jsou obvykle integrováni do místních jednotek, severokorejští vojáci jsou drženi odděleně, s odděleným ubytováním, kuchyní a kulturním zázemím. Severokorejští vojáci byli také spatřeni na východní Ukrajině. "Mohu potvrdit, že podle rádiových odposlechů byly v Charkovské oblasti spatřeny severokorejské jednotky," řekl Jevgenij Romanov, mluvčí sdružení vojenských jednotek v Charkově. Další ukrajinský vojenský zdroj tuto informaci potvrdil.

"Čekají, až se počasí zhorší, protože to je ten správný čas, aby nepřítel zahájil útočné operace," uvedl velitel společné jednotky 153. samostatné mechanizované brigády.

V říjnu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj řekl, že Severní Korea vyslala své vojáky na pomoc Rusku. Později byla tato informace potvrzena jihokorejskou rozvědkou a Pentagonem. Podle Kyjeva může počet vojáků přesunutých z KLDR dosáhnout 12 tisíc lidí. Jihokorejská rozvědka také uvedla, že Moskva platí Pchjongjangu 2 000 dolarů (48.000 Kč) za každého vojáka, což odpovídá 83 ročním platům běžného občana KLDR.

V listopadu ministerstvo zahraničí uvedlo, že většina severokorejských vojáků vyslaných na pomoc Rusku se již účastní bojů v Kurské oblasti. The New York Times již dříve uvedly, že Rusko shromáždilo skupinu 50 tisíc lidí, včetně severokorejské armády, pro protiofenzívu v Kurské oblasti, jejíž část je od srpna pod kontrolou ukrajinských sil.

V červnu ruský prezident Vladimir Putin navštívil Severní Koreu a podepsal komplexní dohodu o strategickém partnerství s Kim Čong-unem. Tento dokument ve skutečnosti zakotvuje vojenskou alianci mezi těmito zeměmi. Podle článku 4 dohody se v případě útoku na jednu ze stran druhá strana zavazuje poskytnout vojenskou pomoc všemi dostupnými prostředky.

neděle 24. listopadu 2024

Polsko dospívá v evropskou velmoc

 Polsko opět má náběh stát se hlavní evropskou velmocí – ekonomickou, politickou a vojenskou. Tentokrát to nejsou západoevropské sny z počátku devadesátých let, ale spousta skutečných faktů.  

Svůj ekonomický výkon od pádu komunismu Polsko navýšilo devítinásobně, částečně zásluhou prozápadních prozíravých politiků,  částečně zásluhou přílivu zahraničních investic, a také zásluhou zkušeností několika milionů navrátilců z dlouholetých pracovních pobytů na Západě, a hlavně zásluhou obětavosti, odolnosti a pracovitosti většiny obyvatelstva.

 Politickým vlivem se Polsko posouvá mezi nejsilnější evropské hráče jako Velká Británie, Německo a Francie. Jeho bezpečnostní význam prudce posílila rusko-ukrajinská válka. Poláci předpokládají, že budou  „další na ráně.“ Mají s Ruskem mnohasetleté nepříjemné zkušeností, na rozdíl od ostatních středoevropských států, které se s ruskou rozpínavostí naplno seznámily až po roce 1945.

 V Polsku, na rozdíl od České republiky, těžko najdeme umělce doporučujícího rozpuštění NATO. O budoucích ruských záměrech si Poláci nedělají iluze, a také se nespoléhají na to, že po zavolání přijde NATO bojovat místo nich . 

Místo Visegrádu stmelují koalici s Pobaltím Zvýšení rozpočtu na obranu nastavují v příštím roce na 5 procent. Už nyní má Polsko nejsilnější armádu v Evropě (třetí v NATO po USA a Turecku). Své 600kilomerové východní hrance opevňují ploty z žiletkového drátu, protitankovými zátarasy, bunkry, arsenály, zákopy, minami, protidronovými systémy, sledovacím zařízením s umělou inteligencí a satelitním propojením. Ročně vydávají na obranu 2 miliardy eur. 

V domácí politice si oba hlavní politické tábory jdou vzájemně po krku, ale proti obraně Polska nevystupují  – Tuskův liberálně-levicový eurovstřícný i Kaczyńského a Dudův konzervativně euroskeptický.  .


Příslušníci SS měli po válce svou organizaci

 V Rendsburgu (Šlesvicko-Holštýnsko), v místě, kde nyní stojí dům s pečovatelskou službou, stával do konce 60. let minulého století hostinec Schutzenhof, ve kterém se každoročně konala setkání příslušníků organizace HIAG (Asociace vzájemné pomoci pro členy bývalých Waffen-SS).


"Nevítali jsme je tady," říká Günter Neugebauer (*1948), "jako mladí hoši jsme bezmocně stáli a pozorovali je. Bylo mezi nimi hodně invalidů, kteří se sotva pohybovali. Seředili se Schützenhofu a pochodovali na Paradeplatz. To se opakovalo každý rok. Příslušníci SS byli pro nás zločinci."

HIAG (Asociace vzájemné pomoci pro členy bývalých Waffen-SS) byla založena veterány Waffen-SS v západním Německu v roce 1951. Jejím záměrem bylo: Sociální integrace do německé společnosti a rovnoprávnost jejích členů se všemi občany BRD. Chtěli stejné právní zacházení a důchodové dávky jako měli vojáci Wehrmachtu. HIAG usilovala o revizi historiografie. Snažila se vykreslit Waffen-SS pozitivně, a to i prostřednictvím článků ve svém časopise „Der Volunteer“. Viděli sami sebe jako hrdinné vojáky, kteří bojovali za sjednocenou Evropu. 

Německé organizace zastupující oběti válečných zločinů bojovaly proti HIAG a proti historickému revizionismu. Tak, jak stárnoucí příslušníci zbraní SS odcházeli na věčnost, HIAG postupně ztrácela na významu a v roce 1992 se rozpadla.

SS vznikly v roce 1929 z Hitlerovy osobní stráže, velel jim Heinrich Himmler, jenž se stal ministrem vnitra v Hitlerově vládě. Po pádu SA v roce 1934 využil Himmler nářku ostatních nacistických pohlavárů, že nacistické hnutí ztratilo ozbrojenou ochranu, a vymohl si u Hitlera souhlas k založení tří pluků SS. Tyto tři pluky se měly stát jádrem armády, ke kterému se měly nabalovat další ozbrojené složky.  Od běžné armády se SS měly odlišovat politickým pojetím výcviku a speciálním vnitřním řádem. Zbraně SS se staly nejradikálnější vojenskou složkou Třetí říše, vyznačovaly se tím, že neměly žádné zajatce, protože nepřátele beze zbytku zabíjely. V roce 1944 Zbraně SS měly 38 divizí s 910.000 muži.

Nároky na příslušníky SS byly nesmírně tvrdé. Ukázalo se však, že velmi účelným doplňkem drastického výcviku byla nacistická osvěta. Političtí instruktoři vojáky neustále přesvědčovali o tom, že jsou elitou, která ve všech směrech převyšuje běžnou armádu. Nezanedbatelný byl i kolektivní kamarádský duch ve všech řadách. Neexistovala žádná neoficiální pravidla nadřazenosti a podřízenosti. Důstojníci, poddůstojníci a vojáci si byli rovni, rozlišovali se jen mírou odpovědnosti. Velitelé museli absolvovat stejný výcvik jako mužstvo. Do jednotek SS nesměl být přijat důstojník, který by neabsolvoval základní výcvik jako řadový voják. V SS nemohl sloužit pouhý absolvent důstojnické školy, který byl vycvičen pro práci v kanceláři. Důstojníkem v SS se mohl stát kdokoli bez vzdělání, povyšování do důstojnických hodností se dělo na základě bojové a ideové zdatnosti. Zde se uplatnili muži z vesnic, ze zemědělských rodin, kteří tvořili 90 procent důstojnického sboru (v armádě se uplatnili jen v 5 procentech). Bylo to pochopitelné. Vesničtí muži, pocházející z polovzdělaného, drsného a sociálně nejistého prostředí, byli zoceleni tvrdou prací od dětství dostali možnost být rovni šlechticům, měšťanům a úředníkům. Vojáci ze selských rodin v jednotkách SS nedostatek vzdělání nahrazovali houževnatostí a nadšením pro rovnostářský vojenský řád. To v běžné armádě byla věc naprosto neznámá.

Do roku 1938 byly pluky SS uznávány jako policejní složky. Po reorganizaci armády rozhodl Hitler, že SS nebudou policie ani armáda, ale speciální ozbrojený sbor, ve kterém si mohou branci odsloužit povinnou základní vojenskou službu. 

První setkání příslušníků organizace HIAG bylo v Rendsburgu v roce 1954. Setkání tehdy pozdravila řada německých politiků a ve městě je přivítal starosta Heinrich de Haan. Už přístí rok byly proti HIAG protesty. Media protesty označovala jako akce komunistů z Východního Německa. Existuje mnoho důkazů o tom, že bývalí zločinci z SS zastávali vysoká postavení v politice, v policii a v soudnictví. Zvláště severoněmecké Šlesvicko-Holštýnsko si vydobylo pověst tolerantní země k nacistickým elitám.



  

sobota 23. listopadu 2024

Němci se připravují na válku s Ruskem

 


Německý deník Frankfurter Algemeine Zeitung zveřejnil první informace o německé bezpečnostní strategii: Bundeswehr již provádí školení německých firem pro případ válečné krize a zároveň předpokládá, že Německo se stane základnou pro západní vojáky i techniku mířící na východní frontu.

V případě ruského útoku na východní hranici NATO by se Německo stalo logistickým centrem, přes který by na východ proudily desítky, a možná stovky tisíc vojáků společně s válečným materiálem, potravinami i léky. Bojovníci NATO by v ideálním případě sloužili jako odstrašující prvek pro další ruské válečné ambice.

Zahajováno je školení řidičů, protože sedmdesát procent všech kamionů v Německu řídí Východoevropané. Nutná je energetická soběstačnost skrze pořizování svých vlastních dieselagregátů, anebo větrných turbín ve firmách.

 Rusko může podle německé armády zaútočit během následujících čtyř až pěti let. Evropské země již nyní čelí z ruské strany tzv. „formování bojiště“. 

Přelety dronů neznámého původu nad armádními základnami, pokusy o špionáž, pokusy o atentáty na vrcholné manažery klíčových podniků, anebo kybernetické útoky.


čtvrtek 21. listopadu 2024

Neotravujte s válkou, když nám zdražili máslo

Některé evropské země se opravdu seriózně připravují na nadcházejí konfrontaci s Ruskem, které se po Trumpově volebním vítězství zřejmě nevyhneme. Už vlastně pomalu začíná, jak ukazuje vlna ruských útoků na strategické podmořské datové kabely či pokusů o ně v irských pobřežních vodách, v Baltském moři mezi Litvou a Švédskem a mezi Finskem a Německem.

Polsko masivně investuje do armády, Dánsko, Norsko, Finsko a Švédsko mají vlády, které oficiálně varovaly své občany před zvýšeným rizikem ruské agrese. Dodaly jim také podrobné instrukce, nač je dobré se připravit a co mít doma nakoupeno pro případ konfliktu. Takhle totiž vypadá reálná budoucnost. Žádné světlé zítřky bohužel nejsou v zásobě.

A pak tu máme český chlíveček, jehož vláda, pokud jde o přípravu na potenciální válečný konflikt, volí kombinaci prázdné rétoriky s prakticky prováděnou pštrosí politikou. V době, kdy se realistické evropské vlády připravují na nebezpečné časy s destabilizovanými USA a agresivním Ruskem, se jedná o ceně másla.  

Když čte člověk některé diskusní příspěvky, musí chtě nechtě vzpomenout na film o Švejkovi Poslušně hlásím. Česká republika se dnes ruskými špiony jen hemží, a to daleko víc než za Rakouska, které pro české vlastence, kteří v roce 1918 převlékli kabáty, bylo prohnilé. Proruská propaganda na sociálních sítích nabírá převahu. "Když vystoupí ČR z NATO a EU, bude válka zažehnána, Putin nás vezme do náruče. " 

 



Dezinformace od Fialy v přímém přenosu

 Pár měsíců po nástupu vlády Petra Fialy vypracovali Čeští elfové premiérovi jeho personální dezinformační “kondiciogram”. Aby viděl, jak na tom je, jakým způsobem dezinformační scéna manipuluje jeho osobnost, jak ho démonizuje nebo zesměšňuje, prostředky, které jsou ubohé a které patří do arsenálu digitální chátry. 

Poděkoval a sdělil, že jeho vláda učiní potřebné kroky v boji proti vlivu dezinformací. K těm pokusům nakonec došlo. Jsou polovičaté a až bude tato vláda bilancovat definitivně, ukáže se, že na úrovni státu v tomto směru podařilo udělat jen hrubě nedostačující minimum.

Nejsmutnější na tom celém ale je, že výroky o platech, univerzitách a o “nejlepší vládě za posledních 35 let” dal Petr Fiala ostrou munici těm, kteří většinou, doposud, stříleli pouze slepými náboji. Ať už bylo před tím o Petru Fialovi a jeho vládě napsáno cokoliv nesmyslného, ať už byl tupě označován za zrádce ve vztahu k Ukrajině, k EU, k NATO, ať už byl vydávám za agenta StB, nebo mu nekonečná lidská hloupost vtělená do dezinformačních obsahů dávala za vinu vysoké ceny másla, všechno teď najednou získalo punc legitimity. Alespoň pro ty, kdo na základě svého nekritického sentimentu zaujali proti vládě Petra Fialy a proti jeho osobě předsudečně negativní vztah. Potvrzuje to jeden z posledních výplodů dezinformační scény, široce sdílený - jak jinak - mezi adresáty řetězových emailů. Na trojici obrázků jsou vyobrazeni bývalý komunistický prezident Gottwald, současný prezident Pavel a současný premiér Fiala. Zatímco u Gottwalda je popisek “Klement”, u Pavla je napsáno “Agent” a u Fialy “Dement”. Jistě, jde o “humor” na úrovni IQ 90 -, nicméně po obludně neuvěřitelných slibech premiéra nabývá je to pro adresáty hřejivé potvrzení jejich dlouhodobých dojmů.

A voliči, kteří jsou zvyklí přemýšlet? Pro ty je současná situace ještě svízelnější než dříve. protože smířit se s tím, že premiér poslušně odevzdal intelekt a důstojnost jako daň za tragikomický a zcela nefunkční politický marketing, je takřka nemožné.

Zdroj: Britské


středa 20. listopadu 2024

Lidé, volte Fialu, potom smíte zemřít zdarma!

„Je pro nás velkým úkolem, aby se důchodová reforma zafixovala a aby skutečně platila dlouhé roky. Vzhledem k tomu, jak se chová opozice, vidím jedinou cestu – že přesvědčíme občany, že máme vládnout dál. Že tato země potřebuje další čtyři roky odpovědného vládnutí. To je jediná záruka,“ řekl aktuální nájemník Strakovy akademie.

Jelikož nejvýznamnější úpravou parametrů je – zjednodušeně řečeno – později do důchodu za méně peněz, je překlad následovný. Volte nás, abyste chodili do důchodu v 67 letech za méně peněz. To donutí davy lidí, aby se slavnostním popěvkem vyrazili k volebním urnám doufajíc, že aktuální ochotnické divadlo bude mít na tragikomedii další čtyři roky?

Nedávné „Restart Česka“ vystřídalo „Děláme, co je třeba“. Krásné heslo, ovšem ve srovnání s realitou kulhá na obě nohy. Fialova vláda neučinila, co slíbila. Naopak udělala, co slíbila, že dělat nebude. Namátkou – porušila předvolební i povolební sliby ohledně daní a penzí. Dopustila kumulativní inflaci teď už zhruba 35 procent. Přitom nic nezlevňuje, jen méně zdražuje už několikrát zdražené.

Počet lidí v energetické chudobě podle Powerty Watch stoupnul ze 770 tisíc osob v roce 2020 na 1,3 milionu v roce 2023. Bydlení pro většinu lidí, kteří nekoupili dříve, je pouhý sen. Školek a škol se nedostává, zdravotní pojišťovny včetně VZP v problémech, schodky rozpočtu enormní. Aktuální návrh rozpočtu na rok 2025 podle Národní ekonomické rady vlády i podle ekonomů a médií tradičně blízkých vládě vycucaný z prstu (kulantně řečeno – nadhodnocené příjmy, podhodnocené výdaje). To vše je potřeba dělat pro koho a v čí prospěch? A restart Česka, kterým nás vládní propagandisté začali krmit v polovině vládního období, už proběhl, nebo se chystá? A v čí prospěch?

Volební kampaň Petra Fialy je vzácný příklad vnímání reality na základě vlastních přání. TOP 09 a lidovci ke snaze vylepit někde skutečný úspěch nemají čím přispět. Hnutí STAN se raduje, neboť vládní voliči sociologům říkají, že byť strana nemá vlastní ucelený světonázor a byla zatížena korupčními kauzami, stejně to Vítkově partě hodí. Pro nás ostatní platí to, co předtím. Většině lidí může být jedno, kdo je u vesla, chceme ale, aby dotyční veslovali. Pokud tak nečiní, je třeba je vyměnit. Samotný Nutella tým by si měl uvědomit, že Orwell své dílo 1984 psal jako varování, nikoliv návod.

Zdroj: Lidovky  

pondělí 18. listopadu 2024

46. týden 2024 v EU

 Pondělí 11. listopadu 2024

Evropská investiční banka uveřejnila výsledky svého každoročního průzkumu veřejného mínění o klimatických otázkách (Climate Survey), který pořádá od roku 2018. Za klíčová zjištění EIB označuje ta, která mají ukazovat na širokou podporu pro opatření v zájmu přizpůsobení se změnám klimatu.

Pondělí 11. listopadu a úterý 12. listopadu

V Evropském parlamentu proběhla poslední slyšení s designovanými eurokomisaři, která začala minulý týden. Záznamy ze slyšení a dokumenty týkající se jednotlivých kandidátů jsou k dispozici zde. Nyní začnou politická jednání mezi parlamentními frakcemi.

Úterý 12. listopadu

Novým prezidentem agentury Eurojust, která se zabývá justiční spoluprací v trestních věcech, byl zvolen Rakušan Michael Schmid. Jeho čtyřletý mandát začíná 15. listopadu. (Předchůdcem byl Ladislav Hamran ze Slovinska.)

Středa 13. listopadu

Komise navrhla zřízení jednotného portálu pro digitální prohlášení při vysílání pracovníků v rámci volného pohybu služeb. Členské státy by jej mohly využívat – a tedy umožnit poskytovatelům služeb činit touto cestou jejich prohlášení o vyslaných pracovnících – na dobrovolném základě.

Komise vyhlásila vítěze svojí soutěže Evropské hlavní město inovací (iCapital) pro ročník 2024/25. Soutěž má oceňovat města, která jsou průkopníky v poskytování inovativních řešení svým občanům. Letošní hlavní ceny byly uděleny městům Turín (Itálie) a Braga (Portugalsko).

Tribunál potvrdil rozhodnutí Úřadu Evropské unie pro duševní vlastnictví, který zamítl registraci unijní ochranné známky s ruským a anglickým textem Русский военный корабль, иди на **й! Russian warship, go f**k yourself, což je známá hláška ze začátku rusko-ukrajinské války. Soudci se ztotožnili s názorem úřadu, podle kterého je tato věta politickým sdělením, a nikoli označením obchodního původu pro příslušné výrobky a služby.

Čtvrtek 14. listopadu

Komise uložila americké společnosti Meta gigantickou pokutu 797,72 milionu eur (20,2 miliardy Kč) kvůli údajnému zneužití postavení na trhu on-line reklamy. Toho se firma měla dopustit tím, že svou službu Facebook Marketplace propojila s Facebookem.

Komise zahájila řízení o neslnění povinnosti s Českou republikou a dalšími 12 členskými státy kvůli tomu, že zatím nepředložily své konečné aktualizované vnitrostátní plány v oblasti energetiky a klimatu. Jde přitom o klíčové dokumenty v rámci Zeleného údělu a celé klimatické a energetické politiky EU. Jak víme, v Česku se projednávání zadrhlo v létě, když se média zakousla do tématu tzv. Českého Green Dealu

Evropský parlament přijal rezoluci ohledně svých požadavků na klimatickou konferenci OSN v Baku (COP29). Europoslanci chtějí mimo jiné více financí od více přispěvatelů na mezinárodní klimatickou akci, rozšíření systémů zpoplatnění uhlíku (jako je unijní ETS) ve světě a postupné ukončení používání fosilních paliv a jejich dotování.

Pátek 15. listopadu

Komise uveřejnila svou podzimní průběžnou hospodářskou prognózu. Po dlouhém období stagnace se hospodářství EU údajně vrací k mírnému růstu a pokračuje proces dezinflace. Komise předpokládá růst HDP v roce 2024 ve výši 0,9 % v EU a 0,8 % v eurozóně. Celková inflace v EU by se měla v roce 2024 snížit z loňských 6,4 % na 2,6 %, zatímco v eurozóně by měla klesnout z loňských 5,4 % na 2,4 %.

7 nevybuchlých bomb v Osnabrücku

 Neděli 17. listopadu muselo 14 tisíc obyvatel dolnosaského města Osnabrück být 15 hodin mimo domov. Ve městě probíhala likvidace sedmi leteckých bomb z druhé světové války nalezených při zemních pracích. U pěti bomb se pyrotechnikům podařilo odstranit zápalné zařízení, dvě musely být odpáleny.

Podle zpráv osnabrücké policie průběh akce komplikovali a prodlužovali hlavně obyvatelé města. kteří, buď nechtěli opustit domovy, nebo se chtěli co nejdříve vrátit domů, a potom návštěvníci města zvaní bomboví turisté  (česky "čumilové"), kteří chtěli být u toho, kdyby to bouchlo. Jejich zásluhou bylo město uzavřeno o 2 hodiny déle. Nejdotěrnějších 39 diváků bylo zadrženo a dostalo pokutu vyšší než 300 eur (7.500 Kč)

Jednal se o bomby britské a americké výroby s nárazovými rozbuškami. 3 bomby o váze 250 kg byly britské výroby, jedna byla 500 kg, a jedna 50 kg. Jednalo se o doposud největší nález válečné munice v Osnabrücku.

Policie za pomoci dronů kontrolovala město, zda se v něm nenacházejí lidé. Bylo vypátráno několik lidí, kterým hrozí pokuta až 5000 eur (126.000 Kč). Byla částečně evakuovaná Mariánská nemocnice, 170 pacientů, jimž by převoz ublížil, v nemocnici zůstalo.


Paní prezidentovou oblékají všichni dobře a rádi

 Choť prezidenta Eva Pavlová si požádala o nějaké peníze na lepší šaty. Probíhala příprava novely zákona a původně náhrada byla koncipována jako další výdaj pro státní rozpočet. Marián Jurečka v Partii dne 13. 10. 2024 poněkud zmateně prohlásil, že jeho dohoda s Kanceláří prezidenta republiky byla taková, že náhrada nebude dalším výdajem pro státní rozpočet, ale na nějakém jednání, u kterého nebyl, se to změnilo, resp. z Kanceláře prezidenta republiky měl přijít pokyn ke změně návrhu zákona.

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravilo novelu zákona, který stanovuje platy některých představitelů státní moci (zákon č. 236/1995 Sb.). Jádrem tohoto zákona je zvýšení platů politiků a soudců. Zvýšení platů politiků by bylo na samostatnou diskuzi, nicméně zvýšení platů soudců bylo nutné provést z toho důvodu, že Ústavní soud zrušil ke dni 31. 12. 2024 ustanovení zákona, které v rámci konsolidačního balíčku stanovilo, že platy soudců mají činit 2.822násobek (oproti původnímu 3násobku) průměrné hrubé měsíční nominální mzdy.

Součástí novely je i zavedení paušální náhrady výdajů spojené s doprovázením prezidenta republiky při plnění protokolárních a reprezentativních povinností pro manžela nebo partnera hlavy státu. V původním návrhu, který MPSV dne 30. 9. 2024 poslalo do mezirezortního připomínkového řízení, byla tato náhrada koncipována tak, že by byla vyplácena nad rámec náhrad prezidenta (tedy další výdaje pro státní rozpočet). Připomínkové řízení skončilo dne 7. 10. 2024. Následujícího dne se prezident Pavel zmínil, že nepovažuje za fér to, že výkon funkce první dámy se nezapočítává do důchodu, tedy za manžela nebo partnera hlavy státu není během plnění reprezentativních a protokolárních „povinností“ hrazeno pojištění.

Pod návrhem, který MPSV poslalo do mezirezortního připomínkového řízení, byl přitom podepsán sám Jurečka. Kancelář prezidenta republiky není jeho nadřízeným a pokud skutečně tvrdí, že nechtěl náhradu koncipovat jako další výdaj pro státní rozpočet, tak měl kontrolovat, co je jeho jménem odesláno z ministerstva ven. Platné znění novely zákona bylo velmi krátké a přehledné, této změny by si tedy musel Jurečka všimnout na první pohled. 

Do té doby, než paní prezidentová dostane na reprezentaci a pojištění peníze od státu, má k dispozici jistý výběr elegantních šatů, které jí nezištně zasílají čeští občané a občanky. Myší kožíšek může odložit.

neděle 17. listopadu 2024

35 promarněných let

 Aktuální výsledky průzkumu preferencí politických formací, které dělá Kantar pro ČT, jsou dnes na Novinkách. Možná dárek ke k svátku 17. listopadu. Babišovo ANO má 37 procent. Druhá nejsilnější je ODS s 15 procenty.  Nikdo jiný kromě ANO, ODS, STAN, pirátů a SPD by se do Sněmovny nedostal. Pokud cílem současné vlády bylo ukázat, jak se dělá protilidová politika, dala nám k svátku demokracie výmluvný dárek.



Ještě na začátku listopadu 1989 spousta nekomunistů i komunistů věřila, že přichází Gorbačovova perestrojka, že bude napodobeno Polsko a Maďarsko, že ve svobodných volbách někdo bude zvolen, bude sestavena nějaká vláda, která ze všeho nejdříve důsledně v zemi uplatní lidská práva. Budou napraveny křivdy, osvobozeni političtí vězni a potrestáni původci nezákonností. Přitom postupně dojde na ostatní méně důležité věci, jako je ekonomika. Ti odvážnější zkusí drobné podnikání, neúspěšní zaniknou, úspěšní porostou. Majiteli státních podniků se stanou zaměstnanci. Bude se nenásilnou cestou přecházet na tržní hospodářství, otevřou se hranice, bude možné nakupovat nedostatkové zboží. Na tohle obyvatelstvo připravoval zahraniční rozhlas, na to se v podstatě připravovali disidenti včetně Václava Havla. 

Přišla studentská provokace a konfrontace s pohotovostními jednotkami bezpečnosti 17. listopadu 1989 a vše bylo rázem jinak. Václav Havel byl z nečekaného úspěchu v laufu, odhodil všechny disidentské plány a jako hlavní postava převratu začal improvizovat podle rad přicházejících ze všech stran a koutů. Využily toho i hordy chamtivých komunistických ekonomů včele s Václavem Klausem. Pod heslem "Stát je špatný hospodář" vyvolali mediální rámus, jímž byli z pódia disidenti vyháněni. 

Začalo se  privatizovat, tunelovat a převádět státní majetek do narychlo vytvořených fondů a z nich na konta všehoschopných privatizátorů. “Utlučeme Vás prachama”, křičeli začátkem devadesátých let v parlamentu poslanci ODS podporující tehdejšího ministra vnitra Petra Čermáka (zvaného Balvan): “Tady se rozdává největší majetek od Bílé Hory, kreténi” A měli pravdu - to jedno procento těch “nejšikovnějších a nejotrlejších” v České republice vlastní 40 procent veškerého majetku (v zemi boháčů USA je to “pouhých” 32 procent).

Zlatá horečka v 90. letech převzala žezlo. Veřejnost městská i venkovská, která byla vytržena z práce, jen bezmocně zírala, co se v Praze děje, lapala po dechu a zoufale se snažila alespoň trochu přizpůsobit a hlavně přežít. 

Uběhla doba třicetiletých nadějí na slušný život jako v západních zemích. Prakticky se v životní úrovni nic nezměnilo, jsou pouze větší příjmy a ještě větší výdaje. U moci je stále ta sorta politiků, která si při privatizaci naplnila šrajtofle a kterou vytrvale podporují voliči Prahy a největších měst. Nechápavý a nerozhodný venkov v průzkumech nepodporuje Babiše, pouze nechce dát hlas těm, kteří ho okrádají. 

sobota 16. listopadu 2024

Zuzana Čaputová, prezidentka, kterou Slovensku svět záviděl

Uplynulo 35 od Sametové revoluce, po níž přišli v Československu komunisté o moc. Zatímco v Praze se sortě překabátěných i nově vykvašených politiků jednalo především o převedení státního majetku na jejich konta, pro politiky z Bratislavy byla revoluce signálem k odtržení od vychytralé Prahy a k řízení slovenských záležitosti slovenským horkokrevným způsobem. Za 35 let prošla slovenskými vládními úřady spousta různých politiků, nad všemi však vyčnívá bývalá prezidentka Zuzana Čaputová, jejíž zásluhou Slovensko ve světě upevnilo pověst vzdělané a kulturně vyspělé země.


Pět let stála Zuzana Čaputová jako prezidentka v čele rozeklané slovenské společnosti. Jen málo současných politiků či političek má tak konzistentní a otevřené názory jako Zuzana Čaputová. Když roku 2019 vyhrála s 58 procenty hlasů ve slovenských prezidentských volbách, působila skoro jako zjevení. Chytrá, vzdělaná, pracovitá, neuhýbající před problémy, s pokorou ke svému postu i lidem. 

Navíc žena v čele státu, to vyžaduje navíc mimořádný šarm, obratnost, bojovnost a odolnost. Před několika dny něco z toho chybělo Kamale Harris v USA.  Iveta Radičová jako premiérka na Slovensku neuspěla. Po tom všem, co po zvolení Zuzanu Čaputovou následovalo, se skoro chce říct, že si takovou prezidentku Slovensko ani nezasloužilo. Byl to jedinečný úkaz na tamní scéně. Veřejná vystoupení, setkání s významnými evropskými politiky i obyčejnými lidmi, debaty s poradci z prezidentské kanceláře, sledování zpráv, pečlivá přípravu proslovů, hektické svačiny mezi povinnostmi, pochyby i upřímný zájem o veřejné dění. Ale také stoupající zklamání, únava, nechuť v politice pokračovat,  strach o rodinu.

Nemoci její dcery, jíž byl – krátce po matčině úspěchu ve volbách – diagnostikován byl nezhoubný nádor na mozku. „Snad mi to pomohlo mít větší nadhled nad tím, co dělám. Možná proto, že… povzbudím lidi, kteří jsou ve špatné životní situaci,“ shrnula prezidentka svou kritickou osobní chvíli. Emotivní byla i návštěva papeže Františka I. na Slovensku, během níž postihla Čaputovou rodinná ztráta. Jak těžké dostát oficialitám, když člověk právě potřebuje plakat. Povzbudil ji i projev lidskosti ze strany papeže, jenž se jakoby zázračně ocitl u prezidentky ve chvíli, kdy potřebovala soucit.

Musela stále čelit negativním pouličním náladám, hejtům a cynickým vzkazům, z nichž mrazí – mimo jiné poté, co veřejně odsoudila vraždu dvou zástupců LGBT komunity („Ty kurvo blonďatá“, „Poškodila jsi celou zem, už skonči“, „Zabijeme tě i tvoje děti!“). Děsivé jsou Ficovy štvavé projevy: „Zuza je americká agentka!“. Hlučný nápor politických zvratů, intrik a vypětí se střídají s chvílemi ticha a ponoru do sebe, křehká je chvíle,v klidu prezidentčina domu v lese, u praskajícího krbu.

Neustále hulvátské útoky ze strany Ficových stoupenců by normální člověk asi těžko strávil. Její práce byla vždy pro lid Slovenské republiky. I v České republice byla vyvolávána nepřátelská nálada vůči této dámě. Na rozdíl od jiných slovenských prezidentů byla prezidentka Čaputová VIDITELNÁ po celám světě. Bohužel, její političtí odpůrci měli dostatek prostředků a prostoru, aby ji z prezidentského trůnu vyštvali. Na konci jejího volebního období bylo vidět i slyšet její vyčerpání z neustálého napadání. Přesto dokázala jednat i s Ficem tak slušně, jak by by dokázal málokdo. Druhou takovou prezidentku Slováci mít nikdy nebudou.