Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

středa 27. listopadu 2024

Co bude za 40 let, to dovedou předpovídat jen idioti.

Téměř denně je možné někde číst nebo slyšet, že po roce 2050 nebudou peníze na důchody, čas od času jsou mladým lidem vymývány mozky strašením, že pokud se nezmění důchodový systém, budou muset živit současné důchodce, a sami budou v 65 letech živořit. V pětadvaceti letech je jim přikazováno řešení výšek důchodů za 40 let. 


Zkušenosti jsou takové: Ekonomovi, který začne mluvit o spokojeném životě v budoucnosti, je budoucnost mladé generace ukradená, jde mu jen o okradení všech generací současných. Vzorem pro luštění budoucnosti třeba z křišťálové koule může být současná asociální vláda, která neví o ničem lepším než o  systému středověkých daní pro poddaný lid.

Skutečná budoucnost je nepředvídatelná. Z blízké budoucnosti profitují sázkové kanceláře. Kdo před 40 lety předpokládal, že v roce 2024 zde bude kapitalistická Česká republika jako součást bezcelní Evropské unie a Schengenského prostoru?  Koho například napadlo, že za 40 let bude v obchodech nadbytek zboží a že se nebude v hospodách kouřit?

V roce 1984 určité signály, kam budeme v českých zemích směřovat, zde byly. V současnosti všudypřítomná výpočetní a telefonní technika, kterou se okázale nechává nadnášet mladá generace, byla tehdy drahá a dostupná jen velkým státním či družstevním organizacím. Na Západě se už v té době  uplatňovaly osobní počítače, ale jejich dovoz do Československa nebyl dovolen.

 V roce 1984 se svět zajímavě rozhýbal politicky. Schůzka signatářů Závěrečného aktu se konala 17. ledna v Helsinkách a opět skončila nerozhodně na výkladu lidských práv. Moskvu zasáhl opět smutek, protože 9. února 1984 zemřel sovětský vůdce Jurij Andropov a byl nahrazen podobně churavým Konstantinem Červoněnkem. V květnu země východního komunistického bloku odřekly "kvůli bezpečnosti svých sportovců" účast na Olympijských hrách v Los Angeles. 31. října 1984 byla příslušníky vlastní ochranky zavražděna indická předsedkyně vlády Indíra Gandhiová, jedna z historicky nejúspěšnějších političek světa. 

V Československu byli lidé pobouřeni zvyšováním cen. 1. ledna 1984 byla cena nafty zvýšena z 3,50 Kčs a 5,30 Kčs. 1. března Federální cenový úřad zvýšil cenu plynu propan-butan z 37 Kčs na 45 Kčs a 15. října zvýšil ceny nápojů. Cena desetistupňového piva byla zvýšena z 1,70 Kčs za půllitr na 2,50 Kčs. Mezi lidmi se šířila předpověď, že "vláda, která zdraží pivo brzy padne." Vyplnilo se to - ale až za 5 let.

 Přestože byl všeobecný nedostatek zboží a lidé měli nízké příjmy, životní podmínky byly stabilní, neměnily se, takže hlavně mezi staršími lidmi, kteří poznali prvorepublikovou nejistotu, byla v 80. letech poměrně spokojenost. Mladým lidem pošilhávajícím po Západě vadil nedostatek atraktivních automobilů, moderních oděvů a exotického ovoce. Rovněž uzavřené hranice spoustě lidem vadily.. Dostat se ven legálně se dalo jen výjimečně, a tak i za cenu života se to zkoušelo nelegálně.

 30. října 1984 českoslovenští pohraničníci vnikli na rakouské území, kde zastřelili prchajícího Františka Faktora. Byl z toho mezinárodní diplomatický konflikt.

 8. listopadu 1984 večer Slovák Vladimír Beňo, vyzbrojený pistolí a podomácku vyrobenými pumami, u Českých Budějovic unesl autobus i s cestujícími. Devítihodinový únos skončil na falešné německé celnici ve Strážném. Po celonočním vyjednávání byl únosce omráčen důstojníky Pohraniční stráže v civilních oblecích, vydávajících se za německé úředníky.    

Uplynulo 40 let, hodně se toho změnilo, především technika, chytré telefony už ohrožuje umělá inteligence. Ve východní Evropě, která se před rokem 1989 vydávala za "Tábor míru a socializmu," zuří válka. Lidské mozky však se nemění, všechny současné špatné i dobré vlastnosti jsou známé od nejstarších biblických dob a budou se vyskytovat i v budoucnosti. Zlo mezi lidmi bylo, je a bude.

Jak asi se zde na rok 2024 bude vzpomínat za 40 let? 


Žádné komentáře:

Okomentovat