V minulých dnech oblétla svět zpráva, že do rusko-ukrajinské války zasáhla severokorejská armáda. Media ruská a KLDR nic konkrétního neuvedla, takže zatím jsou všechno jen dohady.
"Techničtí poradci severokorejské armády dorazili do okupovaného Mariupolu a další vojáci z KLDR byli viděni na východě Charkovské oblasti," uvedl zdroj v ukrajinských bezpečnostních silách. Podle mluvčího kanálu zůstal účel návštěvy severokorejské armády v Mariupolu nejasný. Vojáci jsou oblečeni v ruských uniformách, ale odděleni od ruských jednotek.
Zatímco ostatní zahraniční bojovníci v řadách ruské armády jsou obvykle integrováni do místních jednotek, severokorejští vojáci jsou drženi odděleně, s odděleným ubytováním, kuchyní a kulturním zázemím. Severokorejští vojáci byli také spatřeni na východní Ukrajině. "Mohu potvrdit, že podle rádiových odposlechů byly v Charkovské oblasti spatřeny severokorejské jednotky," řekl Jevgenij Romanov, mluvčí sdružení vojenských jednotek v Charkově. Další ukrajinský vojenský zdroj tuto informaci potvrdil.
"Čekají, až se počasí zhorší, protože to je ten správný čas, aby nepřítel zahájil útočné operace," uvedl velitel společné jednotky 153. samostatné mechanizované brigády.
V říjnu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj řekl, že Severní Korea vyslala své vojáky na pomoc Rusku. Později byla tato informace potvrzena jihokorejskou rozvědkou a Pentagonem. Podle Kyjeva může počet vojáků přesunutých z KLDR dosáhnout 12 tisíc lidí. Jihokorejská rozvědka také uvedla, že Moskva platí Pchjongjangu 2 000 dolarů (48.000 Kč) za každého vojáka, což odpovídá 83 ročním platům běžného občana KLDR.
V listopadu ministerstvo zahraničí uvedlo, že většina severokorejských vojáků vyslaných na pomoc Rusku se již účastní bojů v Kurské oblasti. The New York Times již dříve uvedly, že Rusko shromáždilo skupinu 50 tisíc lidí, včetně severokorejské armády, pro protiofenzívu v Kurské oblasti, jejíž část je od srpna pod kontrolou ukrajinských sil.
V červnu ruský prezident Vladimir Putin navštívil Severní Koreu a podepsal komplexní dohodu o strategickém partnerství s Kim Čong-unem. Tento dokument ve skutečnosti zakotvuje vojenskou alianci mezi těmito zeměmi. Podle článku 4 dohody se v případě útoku na jednu ze stran druhá strana zavazuje poskytnout vojenskou pomoc všemi dostupnými prostředky.
Žádné komentáře:
Okomentovat