Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

středa 6. listopadu 2024

Obyvatelstvu EU je doporučeno, aby si pro případ ruského útoku vytvořilo zásoby

 Obyvatelům Evropské unie se doporučuje, aby se zásobili pro případ války.  V rámci této strategie EU doporučuje, aby občané měli pro případ nouze zásobu základních položek a produktů alespoň na 72 hodin. Jedním z autorů dokumentu je Sauli Niinistö, bývalý finský prezident a zvláštní poradce předsedy Evropské komise.



Autoři zprávy radí evropským státům, aby svým občanům poskytovaly poradenství ohledně zásobování, evakuace a přístupu k nouzovým službám. Dokument mimo jiné doporučuje zásobit se jídlem, nápoji, léky, baterkami a rádii na baterie.

Dlouhá nepřehledná válka na Ukrajině uvedla obyvatelstvo střední a západní Evropy do letargie. Je to možná součást plánů ruských generálů, kteří zřejmě po nynějších amerických volbách očekávají, že staronový obyvatel Bílého domu Trump - pokud bude zvolen - dá Putinovi požehnání, neboli přinutí Ukrajinu ke kapitulaci. Tím by se ruská armáda bez problémů dostala na polské hranice, což je hranice EU. Je také možný útok na pobaltské země pod záminkou ochrany Kaliningradské oblasti, ruské enklávy v severozápadní Evropě. S jídlem roste chuť. Pravděpodobně by Rusové využili momentu překvapení a pokračovali směrem na západ. Mimo Varšavy může být cílem ruských raket Praha, a také Brusel. Stačí si ještě připomenout 15. březen 1939 nebo noc z 20. na 21. srpna 1968, kdy do nepřipraveného Československa náhle vpadly cizí armády. Za půl dne byly v obchodech prázdné regály a benzinové pumpy na suchu.

Doporučení připravit občany EU na různé mimořádné události – od nové pandemie až po extrémní povětrnostní podmínky nebo ozbrojenou agresi se zdá rozumné. Dokument uvádí, že případná vojenská invaze Ruska je jednou z hlavních hrozeb.

"Nemáme jasný plán, co bude EU dělat v případě ozbrojené agrese proti nějakému členskému státu.," uvádí zpráva. Zpráva rovněž navrhuje řadu opatření, včetně vyčlenění nejméně 20 % celkového rozpočtu EU na posílení bezpečnosti.

O přípravách Kremlu na "velkou válku" s NATO v budoucnu může podle ISW svědčit i reforma vojensko-administrativního rozdělení země, kterou Putin provedl v únoru. Podle prezidentského dekretu byly v Rusku znovu vytvořeny Moskevský a Leningradský vojenský okruh, které byly zrušeny na počátku roku 2010. Tyto inovace, jak napsali experti ISW, jsou zaměřeny na "konsolidaci kontroly nad ruskými operacemi na Ukrajině v krátkodobém a střednědobém horizontu", stejně jako na "přípravu na rozsáhlou nejadernou válku proti NATO v dlouhodobém horizontu"

úterý 5. listopadu 2024

Volba prezidenta USA zaujímá celý svět

 Dnes, v úterý 5. listopadu 2024 v 11 hodin se otevřou v USA volební místnosti, Američané v prezidentských volbách rozhodnou, kdo v příštích letech bude jedním z nejmocnějších politiků světa. O funkci prezidenta se ucházejí republikán Donald Trump (78 let) a demokratka Kamala Harris  (60 let). 


Jedná se o 60. volbu prezidenta Spojených států amerických. Zvolený kandidát se má ujmout úřadu 20. ledna 2025 složením přísahy při inauguraci

Listopad odjakživa nebývá klimaticky vlídný měsíc. Nebývá ani politicky klidný. Česká vláda usilovně vymýšlí, čím by občany zase zahnala do kouta. Nic jiného než zavádění nových daní a zvyšování starých plateb vymyslet nedokáže. V mediích je ideální doba k šíření vzteku, zloby a nenávisti. Lidé bohatí a dezinformátoři chtějí být na koni. Spoléhají také na ostrý vítr z USA, který v případě Trumpova volebního vítězství má zasáhnout lidi celého světa, včetně České republiky, přinutit je k větší poslušnosti. Takové jsou například představy i jednoho českého europoslance.

Americký volební systém je mnohem složitější, než jsou volební systémy jinde ve světě. Druhý článek americké ústavy stanovuje, že kandidát musí být přirozeně narozeným občanem USA, musí být starší 35 let a musí ve Spojených státech pobývat nejméně 14 let. Prezident není zvolen přímo hlasy voličů. Výsledky voleb , které proběhnou v jednotlivých státech v úterý 5. listopadu, určí volitele. Kandidát, který má většinu hlasů, získává i hlasy druhého kandidáta (vítěz bere vše). Pouze v Nebrasce, kde se v 19. století usadila spousta českých přistěhovalců, a v Maine jsou hlasy rozděleny proporcionálně. Volitelé, jejichž počet v každém státě je přesně stanoven podle počtu obyvatel, budou po volbách v jednotlivých státech hlasovat o prezidentovi  za 41 dní  Prezidentem je zvolen ten, kdo získá alespoň 270 hlasů. Oficiální výsledek má být oznámen 6. ledna 2025. Američtí občané možná ráno po lednové volební noci  nebudou znát vítěze souboje mezi Donaldem Trumpem a Kamalou Harris. Na stole je totiž možnost, že se hlasy stejně jako v roce 2020 budou sčítat a přepočítávat mnoho dní. Záležet bude na swing states a počtu korespondenčních hlasů.

 V den voleb 5. listopadu 2020 je úterý, tedy pracovní den. Termín prezidentských voleb pochází z roku 1845 a je ho možné nazvat termínem zemědělským. V první polovině 19. století se většina obyvatel USA živila zemědělstvím na farmách roztroušených po celém území USA. Zjistilo se, že začátek listopadu je nejvhodnější doba, v níž je možné farmáře z odlehlých farem dostat k volebním urnám. V zimě tomu bránily přírodní podmínky, na jaře a v létě sezónní práce na polích. Byl tedy stanoven termín po skončení polních prací, kdy na dlouhou cestu pěšky nebo na koňském povoze bylo ještě poměrně dobré počasí. Neděle ovšem byla vyloučena, protože farmáři cestovali do kostelů, které obyčejně byly jinde než volební místnosti, takže obě cesty by nestihli. Bohoslužby bývaly důležitější než volba prezidenta. Volebním dnem se tedy stalo úterý po první listopadové neděli. Ve stejný den probíhá i volba senátorů.

Těsně po minulých volbách došlo k násilnostem, které vyděsily nejen obyvatelstvo USA. Trumpovi příznivci 6. ledna 2021 přepadli Capitol. Republikáni neunesli zřejmě fakt, že v Georgii byli zvoleni oba demokratičtí senátoři. Došlo k potyčkám s policií, při které před budovou zahynula jedna žena. V souvislosti s přepadením Capitolu nejméně další tři lidé zahynuli v ulicích Washingtonu. 

Očekávalo se, že akce republikánů bude znamenat definitivní odchod Trumpa z politiky, dokonce velká část politiků z republikánské strany změnila názor a uznala výsledky prezidentských voleb. Trump byl i lidmi z vlastní vlády obviňován z podněcování nepokojů. Z toho důvodu mu byl zablokován účet na Twiteru. Velká část Trumpových úředníků rezignovala a opustila Bílý dům. Nový prezident Biden vyzval Trumpa, aby v národní televizi požádal lidi o ukončení násilí. 

Opak se stal skutečností. Dodnes Donald Trump nezmizel z americké scény.

12. ledna 2021 večer americká Sněmovna dala viceprezidentovi Mike Penceovi pokyn, aby podle 25. dodatku Ústavy Spojených států odvolal z funkce prezidenta Donalda Trumpa, neboť nebyl schopen nadále vést zemi. Důvodem byla obžaloba Trumpa z podněcování davů k vyvolávání násilí. Vojáci Národní gardy postupně  uzavřeli okolí Capitolu, aby ho chránili před dalším útokem Trumpových pravicových extremistů. 

Uplynuly čtyři roky a Spojené státy znovu volí prezidenta a znovu kandiduje Donald Trump. Ani desítky žalob ho neodradili od snahy být znovu v Bílém domě a zasahovat do chodu celého světa.  Předvolební průzkumy ukazují, že Trumpovy vyhlídky na zvolení jsou větší než v roce 2020. Spoustě lidí by zřejmě nevadily podobné dramatické události, jaké byly při minulé volbě, takže je mediální snaha udržovat rozestupy mezi Trumpem a Harris co nejtěsnější.  

pondělí 4. listopadu 2024

Zavři, ať tam nelezou lidi

 Jistě mnoha lidem cestujícím často veřejnou autobusovou dopravou se stalo, že v mrazu či jiné sibérii kratší či delší dobu stáli před zavřeným autobusem a uvnitř za větrem a v teple za volantem seděl řidič, tváře se, že nikoho venku nevidí. Na příklad jeden zážitek:



Autobus přijíždí do zastávky na konečné. Otvírají se přední dveře a vystupuje jimi jediný cestující, muž středního věku. Patrně řidičův kolega, protože při vystupování radí: "Zavři si to. Ať ti tam nelezou lidi!" Řidič vystupuje také. Dveře se zavírají. Do odjezdu chybí 8 minut.

„Nebylo by možné si sednout dovnitř, když už tady autobus stojí?“ táže cestující nesměle.

„Proč se ptáte?“ udiví se řidič.

„Chci tím autobusem jeti.“

„Proč ne? Na to máte právo.“

„Jestli by nebylo možné si sednout dovnitř.“

„Až budeme vyjíždět.“

„Začíná mně být zima, a autobus je tady, tak by možná bylo rozumné nechat lidi nastoupit,“ vysvětluje cestující.

To nejde,“ odpovídá řidič

„Proč?“ diví se.

„To je zakázané.“

„Proč?“

„Protože musím mít spočítáno, kolik mám cestujících,“ vysvětluje řidič a diví se, jak tomu někdo může nerozumět.

„Tak jo, když mě necháte nastoupit, můžete mě spočítat,“ namítá cestující

„To nepočítám já, ale počítač. Až otevřu dveře.“

„Tak otevřete dveře, já nastoupím a počítač mě spočítá,“ navrhuje cestující.

„Jenže já bych pak ty dveře zas zavřel a on by vás vymazal.“

„Tak je nezavírejte.“

„To nejde, musí zůstat zavřené do nastupování “ vysvětluje.

„Tak začněme to nastupování.“

„To můžeme až těsně před odjezdem,“ trvá na svém řidič.

„Prosím vás, vždyť je to kruté k cestujícím, brzo už budou mrazy,“ snaží se cestující vyvolat trochu lidskosti.

„Heleďte, já jsem to nevymyslel, tak to je nařízeno, stěžujte si v televizi.“

sobota 2. listopadu 2024

Jsem premiér, kdo je víc?

 A ty mzdy reálné reálně porostou reálně letos i reálně napřesrok, aby za dva reálné roky byly reálně zpět o sedm let zde. A to je správné.


My lidi průběžně přesvědčujeme, že nám to jako jde, ale plně chápu, že jsou kapku rozčarováni a malinko nejistí, neboť doba je zlá. Žádná jiná vláda to neměla tak těžké jako já. A teď ty povodně, obrovské povodně praví premiér, přičemž se hloupě chichotá. 

Neodevzdáme moji zem levici a populistům. Musíme být přesvědčivější, jednodušší a srozumitelnější. Kroky, které jsme udělali, slouží lidem a je jim lépe, promluvil tklivým hláskem populisty nepopulární nepopulistický nejméně oblíbený premiér. 

My lid nepřesvědčíme laciým žvaněním či ještě lepší agenturou na lhaní, my je odvážně přesvědčíme naditou peněženkou ekonomických úspěchů vlády. Mají se lépe a do budoucna hledí plni optimismu. 

Nasadil znovu přihlouplý chichot a jal se rozebrat problém popularity. Nejsem populární, poněvadž dělám ty správné věci, odpovědné věci povolán voliči do zastupitelské dřiny. Trapné chichotání graduje.

Je jasný (pražské prznění mluvy), že když důchody upravíme, tak nás nemají rádi. Jasně, konsolidační balíček se nelíbí. Tady vzrostou totiž daně, tady vám sebereme výhody, které už nevrátíme. Lid ovšem musí vidět, jak díky nám a díky tomu nepopulárnímu šlape ekonomika. 

Nevím, kdo kam šlape, leč česká ekonomika pajdá a kulhá dopředu krok, dozadu dva nebo tak nějak zde. Díky tomu, pokračuje ve lhaní směle dál premiér země, snižujeme zadlužení republiky. Fakta, data a Kalousek tvrdí pravý opak, ale co jsou fakta, data a Kalousek, když Fiala jako kůl v plotě kulí kůlem za kolíkem Jakešem zde. 

To leč lhaní konec není. Že se mají lidé u nás lépe přec, metá lží fialový žrec, aniž by dokázal svou věc.

 Lidem se nelíbí budování továren za humny (a kde prosím?), jenže až jim peněženka pukne nadmutá penízem (kdy že to asi tak bude, bych to nezmeškal?), budou nám nás rádi mít a volit (už ne ODS, prosím).

My nebudeme přeci pro zvolení šaškovat na Tik a Toku, protože to není cesta říká pravicová nevěsta a hop a skok už tiktokuje jako cvok zde. Správná dálnice je ukázat naše skvělé výsledky a nepodléhat malověrnosti. Následuje opět hloupý chichot.

Spousta lidí nemá dobrý pocit při nahlédnutí do prázdné peněženky, odvážil se užaslý moderátor oponovat nestoudnému lhaní premiéra Fialy. Moment, cink. Ano, to je pravda, avšak za to mohou ony krize, jak jsme o nich hovořili, nikoli snad já z a s ODS. Lid v naší bezpečné a bohaté zemi je totiž vystrašen a chudý, proto nechce utrácet. My potřebujeme, aby nám lidé uvěřili. Uvěřili, že vše děláme správně, děláme pro ně. Oni pak budou více nakupovat zde, pouštět se do podnikání (zde) a odvážně investovat, třeba do akcií ČEZ v akci WFT.

iala sešlápl pedál přihlouplého chechotu a syt smíchu pokračoval. Vláda, nikdo nemůže za individuální osudy občanů. My nastavujeme pravidla i parametry, ale za to, jak se člověk má a co dělá, nese odpovědnost jen on sám. Třeba tady jsem pěkně radil občanům, jak si mají individuálně zařídit budoucnost žádostí o dávky na život k nezaplacení, který jsme jim zajistili nastavením pravidel a parametrů pro boží zisk oligarchické minority zde.

Já Fiala někdy zírám, když třeba krachuje nějaký podnik a prý ty vládo zasáhni. No, to teda néé! Asi měl fialový zajíc na mysli vytunelovanou dle věčných zákonů ODS firmu Liberty indického člena českého tunelářského bratrstva. Oněch 23 miliard se v žebříčku českých tunelů jistě dobře umístí zde. 

Snad si můžeme na východě přát, aby insolvenci náhodou nepřevzala insolvenční klika z ministerstva spravedlnosti zde a hůře zde a to snad nemají ani v Rusku, co ministře Blažku zde. Na ministra Blažka by nestačily všechny červené karty světa, ani kdyby je zbabělý premiér kdy vůbec byl ochoten vytáhnout z fialové kapsy. Jako s touto mafiánskou svoločí, jež plně ovládla právo a spravedlnost hodlá premiér znovu předstoupit před voliče? Ovšem vyhodit koaliční stranu z demokratické koalice za zinscenovanou kauzu kmotrů, to je jiná, to se smí a musí.

Volný trh je založen na konkurenci a občas vždycky zkrachuje nějaká firma, protože je horší. Vláda musí neprodleně zasáhnout, když krachuje celé odvětví fosilních oligarchů a podpořit své rozmazlené miliardáře zde. Nebo bankovní sektor, nebo zbrojaře, nebo majitelé investičních bytů. A když se celé sociální skupiny potýkají s nějakými problémy, které jsme jim záměrně způsobili, tak zasáhneme a oškubeme je až na kost dle práva silnějšího. A to je správné. Důchodci, zdravotně postižení a cca 3 miliony občanů na hranici chudoby všem naši píli a um rádi plně před Babišem dosvědčí.

Ministr zdravotnictví Válek přidal špatně placeným a nouzí trpícím praktickým lékařům peníz. Špatně placení a bídu s nouzí třící doktoři už nebudou muset stávkovat. A to je správné. Bude stejně jednat i s ambulantními specialisty, kteří mají taktéž hlad a žízeň? 

Válek má zajistit stabilitu. Ano, zase se dementně chichotá. My nechceme stávku, ale přidávat za každou cenu peníz trpícím lékařům nebudeme. Loni jsme jim přidali, letos budeme tvrdí a nepřidáme nic. Tak nic, nic se nedá dělat, za dva dny už z nic nezbylo nic zde. Já si práce zdravotníků nesmírně vážím, zase ono hloupé chichotání. 

Když budou stupňovat požadavky stále, což se stalo, tak my nepřidáme, což se nestalo. Musíme mít na paměti několik věcí. Špičková zdravotní péče, prakticky zadarmo. Výdaje do zdravotnictví stále rostou. Musíme přemýšlet, jak ten systém udržíme a vylepšíme. Válek zná jedinou odpověď zde, což v Mekce krutého neoliberalismu, jakou jsme, bude znamenat jediné. Zaplať, zaplať, zaplať více! Nejnověji zde. Prý se vyplatí prevence, zatím platím pravda za prevenci v systému zdravotnictví zadarmo jako mourovatý.

Digitalizace se nevyvedla. Hotova má být až v roce 2028. Nejedná se o vládní selhání? Je to selhání a nemám z toho radost, říká premiér, plně vědom si faktu, že se mu někde ztratilo škaredé slůvko vládní. Nevím, zda Bartoš lhal, nebo lhali jemu, ale asi lhali oni jemu a on nám. Digitalizace je složitá, leč signály nedobré funkčnosti byly. Poctivě jsme se snažili ptát, klást správné otázky, nabízeli pomoc. A on, že je vše výborné, skvělé a dokonalé. Bývalá ministryně informatiky Bérová ovšem upřímně řekla, drze praví moderátor, ostatní strany se jen koukaly a čekaly, jak to piráti zmastí, aniž by nějak pomohly. 

To je absolutní lež, pravil lhář premiér Fiala mumlaje, laje a klaje důrazně odmítá vyřčené. Odmítat sice může, ale to je vše, co zmůže. Navíc slova Bérové zněla ještě ostřeji. „Digitalizaci sice svěřili pirátům, ale bylo za tím zadání, ať se jim hlavně nic nepovede udělat. Dostali sice Digitální a informační agenturu, ale bez pravomocí a bez jakékoli podpory koaličních partnerů, kteří jim dělali kiš, kiš.“ (zde)

Digitalizace v mé vládě naopak funguje a funguje. Třeba Jurečka, Kupka, Válek i ten Bek. Prostě tam, kde nebyli piráti. Ivan měl veškeré podmínky. Co si řekl, dostal, i když se to ODS vůbec nepozdávalo. 

Neměl jste ho odvolat dřív? Já jsem ho odvolal, až jsem dospěl. Dospěl jsem k přesvědčení, že to nemůže zvládnout. A to je správné. Dával jsem mu šanci, šanci jsem mu dával, dostával pomoc, dostával. Jak zjistil Michal Bláha z dat, skoro jedna pětina stavebních úřadů digitalizaci vůbec nezačala. Protože prostě proto, protože měli politické krytí a povely z vyšších zájmových míst.

Až jsem měl analýzu od našich odborníků, které jsme tam poslali s jasným zadáním, tak šel ven. Chvíli jsem počkal, ten týden, dal jsem Ivanovi šanci, aby přišel s řešením. On Ivan nedbal dobrých rad. Ani si neuvědomil pravdu oné podvržené analýzy, která ukázala jasnou katastrofu. A to je správné. Jako by se stavěl dům bez projektu nevěda, co kde, co jak a co třeba. Mrzí mě to, zdrží se to, nezdrží se to stavební řízení, to se naopak zrychlí. No toto, kdo by toto do toho řek!

Dovedete si představit další koalici s poníženým pirátem? Nestáhl jsem podanou ruku, tu ruku, která podřezala ulhané kejháky. Nikdy jsem jim nezavřel otevřenou otcovskou náruč, načež propukl v obzvlášť ubohý chechot. Ani na piráta nenadávám, ostudně se už veřejně směje premiér. To oni na mě pořád útočí, skučí sketa Fiala. Já to ani moc nechápu. Já, já, já Fiala jsem je milostivě vzal do vlády, i když je nikdo nepotřeboval. Já si dokonce některých jejich názorů vážím. Spolupracovali se mnou dobře, a teď jsem jejich největším nepřítelem a následuje zase dementní chichot, což dělá vždy, když lže a ví, že to všichni moc dobře ví, že lže a jak moc lže

Já jsem připraven ke spolupráci. Proboha, uvědomme si, čemu čelíme. To si pirát musí zvážit, copak chce posun na východ? To fakt chtějí Babiše? Já néé. Proto jsem připraven s těmi, kteří na mě nadávají (přiblblý chichot) zase vládnout ve prospěch České republiky.

Platy poslanců a senátorů. Ohromný nárůst, když většina ostatních nemá nárok. Chtěli jste 14 %, snížili jste to na 7 %. Nebyla to špatná komunikace? To se nedá dobře komunikovat, nabírá žoviálně směr tupý chichot. Jsem z toho nešťastný tvrdí šťastně spokojený premiér bohatší o pár desítek tisíc. Kdyby drželi všichni automat, tak by to i bylo tak. Plat politika, soudce i státního zástupce je navázán na průměrný plat. 

Stoupá, tak stoupá, klesá, tak kle… tak se nic neděje, jéje, zase jsem za šaška. Kolegové politikové si myslí, že se zavděčí, když si nepřidají. Nezavděčí. Je to špatně celé, kdyby se do toho nezasahovalo, bylo by to skvělé. Pak věc řeší Ústavní soud a my musíme jednat. Byly právní analýzy, jak máme postupovat. Jurečka veden rozhodnutím ÚS částky správně spočítal. Museli jsme, museli jsme hřímá spravedlivým hněvem profesor. Řešení odpovídalo ÚS a zákonům lidu, lže vesele zde. Mírní chichot. 

Ale to fakt nevypadá dobře, proto jsme si odtrhli od huby a snížili zvýšení o 7 % na 7 %. Kdyby se respektoval automat, jak chci já (obludný chichot), tak se tato věc neděje. Podle soudců je jednání vlády nešťastné. Ne, ne, nešťastné není jednání vlády, nešťastné je, že se nám do toho serou soudy. Ale toto vaše řešení nerespektuje rozhodnutí Ústavního soudu a může být zase zrušeno zde. Jako fakt, ty vole?

My jsme zajistili stejný růst platů pro velmi strádající politiky, soudce a státní zástupce. Ušetřené prostředky zbylé po odpovědném nenavýšení navýšíme neodpovědným zaměstnancům státu, kteří se o sebe neumějí postarat. Pracují za tolik, o kolik si my zvyšujeme měsíční plat. A to je správné.

Jak hodnotíte vládu Viktora Fica? Řekl jste, že vyrovnání Babiš a slovenské ministerstvo vnitra byl handl. Nebudu hodnotit vládu Fica (příšerný chechot), ale o handl šlo. Místo rozhodnutí soudu došlo k dohodě. Babiš byl od kolébky privilegovaná vrstva se zlatou lžičkou někde. Ostatně má ji tam dodnes trapný chechot. 

Většina v době komunismu ji tam neměla. Dnes je v naší společnosti stav zlatých lžiček zaražených na podobných místech naprosto stejný, menšina ano, většina ne. Fiala se lžičkou řádně zaraženou zaznamenal, že slovenský Ústav paměti národa Babiše dál vede jako agenta StB. Což je politická dohoda. 

Ale to zní jinak než termín handl. No tak jsem jednou použil expresivní slovo (dementní chichot tentokráte trval dlouho a byl věru vydatný). Ale důkazy nemáte. Mám, důkazy mám. Protože to byl handl a nikoli soudní rozhodnutí. Vědom si důkazní nouze brblá premiér, že třeba, aby neměl problémy, tedy, aby měl Babiš umetenou cestičku. Kudy a kam nedodal. Ale nechce spekulovat, protože na to není. Co tedy Babiš udělal, co nabídl? To nevím, ale určitě je blízkost Babiše, Fica a Orbána zřejmá, říká nejvíce největší kamarád Orbána, s kterým si zaskotačil nedávno u migračního plotu homofobní čardáš. Důkazy nemusím říkat, přeci všichni vidí, dodá rychle premiér. Takže neví nic, jen si dělá populistickou kampaň.

A co Trump? Odpovím otevřeně. Musíme být připraveni tak i tak. Ať vyhraje ten či ta, EU bude muset přijmout větší odpovědnost za vlastní bezpečnost, činit vlastní rozhodnutí. Moderátor loudí Fialův názor na poctivou demokratku Harrris či na republikánského fašistu Trumpa, nicméně Fiala se nedá a mlčí. Raději provádí úkrokem v bok. Je známo, že jsem měl velmi dobrý rozhovor s prezidentem Bidenem. 

Mluvil jsem s ním víckrát, heč. A zase úkrok stranou. Nedávno jsem dočetl velmi pěknou knihu o mládí Trumpova Vance „Americká elegie“. Těžký život určitých bělošských vrstev, úžasná kniha. A na druhé straně tady máme velice silný ročník 1964 ve světové politice, což je zajímavé, chytrému napověz, směje se nezřízeně hlučně se závěrečnou znělkou český zcela narcistní rádoby světový, leč jen trapně lokální politik premiér Fiala narozený roku 1964. Celý původní rozhovor zde.

Vědom si nebeského trestu za bezmezné lhaní podepsal ve skrytu a tajně premiér Fiala pokoutnou smlouvu s Vatikánem za Českou ateistickou republiku zde. Co je ve smlouvě je pečlivě skryto před veřejností, která do toho nemá co kecat. Jistota je jistota. Jen by mě opravdu moc zajímalo, zda Petr Fiala takto ohromně odporně lhal ve všech svých pozicích a funkcích, nebo teprve až v roli politického maskota kmotrů ODS a premiéra České republiky.

Já lžu dobře, já lžu rád 
Fiala

zdroj: blisty.cz

pátek 1. listopadu 2024

Chytré telefony v českých školách zabaví a upevní kázeň

 Počátkem září vzbudila pozornost zpráva, že starosta Jiří Čunek (KDU-ČSL) zakazuje ve Vsetíně mobilní telefony ve školách. Následovala nejprve pobouřená reakce, v níž mnozí, včetně ministerstva školství, přispěchali s tvrzením, že řešení, zvolené ve Vsetíně, je určitě protiústavní a že „zákazy nic neřeší“.

Po opadnutí vášní se ukázalo, že jde o to, že radní ve Vsetíně uložili ředitelům základních škol zřizovaných městem, aby ve školách zajistili zákaz používání mobilů dětmi během vyučování, což je zcela v souladu s platným školským zákonem, kde stojí: „Školní řád může omezit nebo zakázat používání mobilních telefonů nebo jiných elektronických zařízení dětmi, žáky nebo studenty, s výjimkou jejich používání v nezbytném rozsahu ze zdravotních důvodů.“

Není tedy důvod k panice, naopak je to příležitost řádně a v souvislostech věc promyslet. Rozhlédneme-li se po světě, zjistíme, že vsetínský nápad není ničím ojedinělým, Česká republika naopak náleží k naprosté menšině zemí v rámci Evropské unie, která se otázkou „děti a mobily“ nijak nezabývá…

Lotyšsko je zatím poslední ze zemí, které se rozhodly radikálně omezit chytré telefony ve školních třídách. Počátkem října schválil tamní parlament úpravu školského zákona, která výrazně omezuje používání mobilních telefonů žáky během pobytu ve škole.

Zákaz vstoupí v platnost v květnu příštího roku, školy tak mají dost času na přípravu a úpravu vnitřních pravidel. Nejpravděpodobnější je, že děti si telefony budou moci brát s sebou do školy, ale po příchodu je budou muset vypnout a odložit. Přesná implementace nových pravidel bude v gesci ředitelů škol.

Zákaz se vztahuje na děti do šesté třídy a týká se nejen mobilů, ale i dalších chytrých zařízení, jako jsou tablety a chytré hodinky. Výjimku budou mít pouze situace, kdy zařízení budou potřebná k výukovým účelům.

Ke změně zákona se zákonodárci rozhodli v rámci snah o omezení negativních dopadů nadměrného používání mobilů na děti. Předkladatelé návrhu odkazují na výsledky výzkumů, naznačujících, že přítomnost mobilních telefonů, byť i vypnutých, může negativně ovlivnit soustředění a myšlení žáků. Dalším problémem je i zvýšené riziko emočního násilí v online prostoru, na které děti při používání chytrých zařízení mohou narazit.

Francie jako první země vůbec zavedla plošný zákaz mobilních telefonů na základních školách už v roce 2018, a to nejen v hodinách, ale i o přestávkách. Zákaz platí i na školou organizovaných akcích mimo vlastní školní areál. Vlna zákazů a regulací mobilních technologií ve vztahu ke školním dětem od té doby řádně narostla.

Podobná pravidla platí již několik let v Itálii, Nizozemsku, Belgii, Švédsku, Dánsku, Maďarsku, Španělsku, Albánii. Od 1. ledna 2025 zavádí zákaz mobilů na prvním stupni také Slovensko. Situace se liší stát od státu, a to jak co do platnosti, tak do rozsahu zákazů. Většinou se regulace vztahuje na základní školy, někde třeba jen na školy veřejné, jinde platí plošně. Například ve Francii platí omezení jen pro školy základní, střední školy v současné době se zákazem mobilů experimentují. Osvědčí-li se experiment, píše deník The Guardian, hodlá ministr školství zavést od roku 2025 plošný zákaz i pro střední školy.

Liší se rovněž způsob, jak se s mobily nakládá, nejčastěji je žáci smějí přinést do školy, ale musejí je odložit do speciálních pouzder nebo skříněk. Někde žáky vybavují staršími modely tlačítkových mobilů (ne smartphony), na které se zákaz většinou nevztahuje. Přesně tak to od letošního září řeší i jedna z nejstarších a nejprestižnějších středních škol v Británii, chlapecká kolej Eton College.

V Polsku, Německu, Dánsku, Švýcarsku, Portugalsku, Chorvatsku, Finsku, Velké Británii a Irsku neexistuje celonárodní zákaz mobilů, regulace je řešena na úrovni lokálních či městských samospráv či ponechána na zřizovatelích škol. Například v Dánsku, ač bez státního zásahu, zakázalo používání chytrých telefonů až 88 % škol, jak uvádí společnost PhoneLocker.

Ne všude zákaz „sednul“, někde byl po čase zmírněn, jinde si jej naopak pochvalují. Jako nejvhodnější se ukazuje neřešit situaci pro celou zemi úplně plošně, „jednu velikost pro všechny“, ale ponechat na debatě mezi politiky, učiteli, rodiči a žáky, jak regulaci uvést prakticky do života.

Chytrý telefon je pouhý nástroj, namítají odpůrci zákazů, sám o sobě je neutrální, jeho dopad a vliv závisí na tom, kdo a jak jej používá. Přesně tak, odpovídám. Je moudré vložit jej do rukou nezralým, nedospělým dětem? Jak mohou být „digitálně gramotní“ ti, kteří ještě neumějí pořádně číst a psát a rozumět světu se teprve po krůčcích učí?

Politici napříč Evropou jako důvody pro zákaz chytrých telefonů ve školách uvádějí snížené množství sociálních interakcí mezi studenty, nedostatek soustředění ve škole, ale také snadnou dostupnost pornografických a nenávistných obsahů na sítích, kyberšikanu a psychické zneužívání. Výzkumy ukazují, že i pouhá přítomnost telefonu v kapse nebo na stole může ovlivňovat soustředění žáka. „Používání chytrých telefonů a tabletů může vytvářet napětí mezi studenty a učiteli,“ uvedl například italský ministr školství.

Dle zpráv OECD dochází v posledních několika letech ve všech zemích EU k nárůstu úzkostí a depresí u mladých lidí, zejména děvčat. V situaci, kdy je navíc zcela evidentní, že podstatná část mladistvých své „chytré telefony“ tak či onak nezvládá a nezdravá fixace na sociální sítě narušuje přirozené společenské interakce a mnozí se propadají do vleku digitální závislosti, je jasným úkolem školy minimálně nepodporovat návykové chování, naopak utvářet bezpečné prostředí. Omezení mobilů ve školách se v této souvislosti zdá být logickým krokem v úsilí o „krocení obrazovky“. Prvořadou však nepochybně zůstává role rodičů; ti musejí svým dětem stanovit jasné hranice pro používání chytrých telefonů – a sami jim být také ve vztahu k digitálním technologiím a jejich pokušením příkladem.

V souvislosti s poklesem kognitivní inteligence mládeže se jako jeden z hlavních problémů uvádí nadměrné spoléhání na technologie. Studie jasně prokazují, že učení a čtení z knih vždycky předčí učení z monitorů, v časech covidových školních lockdownů jsme si mohli na vlastní kůži ověřit, že „distanční výuka“, založená na digitálních vymoženostech zkrátka nenahradí vztah živého učitele a žáka tváří v tvář.

UNESCO ve zprávě Technology and Education Report (2023) podporuje celosvětový zákaz chytrých telefonů ve třídách a volá také po přehodnocení role digitalizace ve vzdělávání. „Musíme se poučit z minulých chyb při používání technologií, abychom je v budoucnu neopakovali,“ uvádí zpráva. „Musíme děti naučit žít jak s technologiemi, tak bez nich; aby si z množství informací braly to, co potřebují, ale ignorovaly to, co není nutné; aby technologie podporovaly, ale nikdy nenahrazovaly lidské interakce při výuce a učení.“

Snad i tyto souvislosti si tu a tam uvědomují: Itálie, kde zákaz mobilů mimo výuku platí již řadu let, od letoška přísněji reguluje i užívání digitálních technologií při výuce. Italský ministr školství Giuseppe Valditara zdůraznil, že děti si musí „znovu zvyknout na psaní, na vztah k tužce a papíru“. Přestože rodiče mohou stále kontrolovat domácí úkoly svých dětí online, dětem se „papírová agenda“ do rukou naopak vrátí…

Podobný posun vidíme ve Švédsku. „Existují jasné vědecké důkazy, že digitální přístroje spíše oslabují, než posilují schopnosti studentů se naučit,“ uvedl loni v létě švédský Karolinský institut, prestižní výzkumné pracoviště u Stockholmu. „Žáci měli znovu získávat znalosti především z tištěných učebnic a od učitelů, nikoli primárně z volně dostupných, neověřených internetových zdrojů.“

Někteří jdou ještě dál a uvažují rovnou o omezení přístupu dětí a nezletilé mládeže k sociálním médiím obecně. Je totiž možná na čase probudit se z naivního snu o internetu jako jednom velkém globálním rybníku, kde jsme svobodně propojeni všichni se všemi.

Pravda je spíš taková, že – díky personalizované reklamě a digitálním algoritmům, které počítače sestavují z dat, jež o nás posbírají – nám každému sítě vytvářejí rybníček „na míru“, bublinu, ve které jsme „doma“. Místo propojování internet rozděluje, aby své území lépe ovládal. Vždyť jako bychom zapomněli, že všechny ty sítě a platformy nevznikly jako nějaký humanitární projekt pro povznesení lidstva, ale zrodily se jako byznys, který někomu vydělává velké peníze a dalším přináší slušné živobytí. Byznys, který je dnes v rukách globalizovaných nadnárodních korporací, mocnějších než mnohé národní státy…

Dnes již není tajemstvím, že např. čínská sociální platforma TikTok čelí v mnoha zemích vyšetřování pro řadu problémů (sexuální a násilné obsahy, snadno vznikající závislost, nebezpečí porušování soukromí a neoprávněné shromažďování dat).

Austrálie se chystá zavést věkové omezení pro užívání sociálních sítí, a to právě kvůli rostoucím obavám z negativního vlivu na duševní zdraví mladistvých, oznámil počátkem září premiér Anthony Albanese.

Mobily ve školách jsou již řadu let v Austrálii omezeny, míra zákazů a přísnost omezení se liší, neboť není řešena federálně, ale je v pravomoci lokálních parlamentů. Průzkumy veřejného mínění v Austrálii ukazují silnou podporu. Záměr se opírá mimo jiné o nedávno zveřejněnou zprávu bývalého předsedy Nejvyššího soudu Roberta Frenche, která navrhuje dětem mladším 14 let zcela zakázat přístup k sociálním médiím a vyžaduje, aby mediální společnosti získaly souhlas rodičů s používáním svých platforem pro děti ve věku 14 až 15 let.

Měli bychom být odvaze starosty Čunka vděčni. Ať již bude osud vsetínského experimentu se školními mobily jakýkoliv, pomohl pootevřít dveře k debatě nad problémy, nad nimiž všichni odpovědní dosud zavírali oči. Co si o věci myslíte vy?

Zdroj: Aliance pro rodinu