Aktuální výsledky průzkumu preferencí politických formací, které dělá Kantar pro ČT, jsou dnes na Novinkách. Možná dárek ke k svátku 17. listopadu. Babišovo ANO má 37 procent. Druhá nejsilnější je ODS s 15 procenty. Nikdo jiný kromě ANO, ODS, STAN, pirátů a SPD by se do Sněmovny nedostal. Pokud cílem současné vlády bylo ukázat, jak se dělá protilidová politika, dala nám k svátku demokracie výmluvný dárek.
Ještě na začátku listopadu 1989 spousta nekomunistů i komunistů věřila, že přichází Gorbačovova perestrojka, že bude napodobeno Polsko a Maďarsko, že ve svobodných volbách někdo bude zvolen, bude sestavena nějaká vláda, která ze všeho nejdříve důsledně v zemi uplatní lidská práva. Budou napraveny křivdy, osvobozeni političtí vězni a potrestáni původci nezákonností. Přitom postupně dojde na ostatní méně důležité věci, jako je ekonomika. Ti odvážnější zkusí drobné podnikání, neúspěšní zaniknou, úspěšní porostou. Majiteli státních podniků se stanou zaměstnanci. Bude se nenásilnou cestou přecházet na tržní hospodářství, otevřou se hranice, bude možné nakupovat nedostatkové zboží. Na tohle obyvatelstvo připravoval zahraniční rozhlas, na to se v podstatě připravovali disidenti včetně Václava Havla.
Přišla studentská provokace a konfrontace s pohotovostními jednotkami bezpečnosti 17. listopadu 1989 a vše bylo rázem jinak. Václav Havel byl z nečekaného úspěchu v laufu, odhodil všechny disidentské plány a jako hlavní postava převratu začal improvizovat podle rad přicházejících ze všech stran a koutů. Využily toho i hordy chamtivých komunistických ekonomů včele s Václavem Klausem. Pod heslem "Stát je špatný hospodář" vyvolali mediální rámus, jímž byli z pódia disidenti vyháněni.
Začalo se privatizovat, tunelovat a převádět státní majetek do narychlo vytvořených fondů a z nich na konta všehoschopných privatizátorů. “Utlučeme Vás prachama”, křičeli začátkem devadesátých let v parlamentu poslanci ODS podporující tehdejšího ministra vnitra Petra Čermáka (zvaného Balvan): “Tady se rozdává největší majetek od Bílé Hory, kreténi” A měli pravdu - to jedno procento těch “nejšikovnějších a nejotrlejších” v České republice vlastní 40 procent veškerého majetku (v zemi boháčů USA je to “pouhých” 32 procent).
Zlatá horečka v 90. letech převzala žezlo. Veřejnost městská i venkovská, která byla vytržena z práce, jen bezmocně zírala, co se v Praze děje, lapala po dechu a zoufale se snažila alespoň trochu přizpůsobit a hlavně přežít.
Uběhla doba třicetiletých nadějí na slušný život jako v západních zemích. Prakticky se v životní úrovni nic nezměnilo, jsou pouze větší příjmy a ještě větší výdaje. U moci je stále ta sorta politiků, která si při privatizaci naplnila šrajtofle a kterou vytrvale podporují voliči Prahy a největších měst. Nechápavý a nerozhodný venkov v průzkumech nepodporuje Babiše, pouze nechce dát hlas těm, kteří ho okrádají.
Žádné komentáře:
Okomentovat