Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

úterý 12. listopadu 2024

Konec Velké války 1918 a dlouhé české vzkříšení

 Před 106 lety skončila „odtroubením“ první světová válka. Bylo to sice „jen“ příměří, ale jeho podmínky byly dost tvrdé na to, aby už k dalším bojům nemohlo dojít. Masarykovi padly do náruče české země, které před rokem 1918 byly průmyslovou základnou rakousko-uherské monarchie. Z tohoto základu se těšíme dodnes, přestože do čela státu se ve 20. století dostávali lidé, pro které byly ideologie nacionální a marxistické víc než prosperita země. Zpětně vzato: ačkoliv má dnešní Česká republika hromadu „much“, je skoro zázrak, že jsme to dvacáté století vůbec přežili v nějakém použitelném stavu.



Počínaje rokem 1914 nás tu stíhala jedna demografická rána za druhou, nejdřív těžké ztráty v řadách rakouského vojska, pak Mnichov, holocaust, heydrichiáda a sebevražedné Pražské povstání, pak vyhnání Němců, převážně těch nevinných, kteří po roce 1945 mohli svou inteligencí a pracovitostí zabránit dlouhé ekonomické stagnaci (Italové si německy mluvící  menšinu v Jižním Tyrolsku ponechali a prosperují), pak milionový exodus za doby komunismu, nejdřív po roce 1948, pak po roce 1968. Nějaké funkční mozky zbyly, ale za vlády komunistů mnoho nechybělo, aby se zde žilo v ghettech.

Zároveň je ale skoro jisté, že kdyby tyto rány osudu nikdy nedopadly, žilo by se tu teď jako ve Švýcarsku. Těch mozků a šikovných rukou by bylo daleko víc, a nesvazovaly by je totalitní režimy, které tady dusily celou zemi po půl století.

Nemělo se to stát. Nemuselo se to stát. Nic s tím už nenaděláme.

Žádné komentáře:

Okomentovat