Ekonomka a bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová se snaží probojovat mezi favority volby prezidenta, která se uskuteční příští rok v lednu. Podle nejnovějšího červencového volebního modelu pro prezidentské klání od agentury Ipsos by se Nerudová umístila v pořadí třetí s 10,8 procenty za Andrejem Babišem (31,7 procenta) a Petrem Pavlem (23,8 procenta). Čím to je, že šance někdejší předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody v prezidentské volbě rostou.
Může se však Nerudové podařit vklínit se mezi předsedu hnutí ANO Andreje Babiše a generála ve výslužbě Petra Pavla? Její dosavadní nevýhodou byla nízká známost. Kampaní, kterou intenzivně vede, se to snaží zvrátit, ještě výrazněji jí v tom mohou pomoci právě výše zmíněné volební modely, díky kterým se o ní následně bude stále více hovořit a její veřejná známost se bude postupně zvyšovat.Aktuálně není těžké odhadnout, co je hlavní silná stránka Nerudové, se kterou se ale zároveň dost úzce pojí její největší slabost. Když ji srovnáme s dalšími možnými prezidentskými kandidáty, kteří se ve volebních modelech vyskytují – nejenom s Babišem a Pavlem, nýbrž i senátorem Pavlem Fischerem a odborovým předákem Josefem Středulou: Ekonomka mezi nimi vyčnívá nejenom tím, že je žena, současně je i nejmladší.
Danuše Nerudová je tak viditelnou změnou nejenom oproti typu osob, které úřad prezidenta republiky v minulosti zastávaly, ale i těch, které se o něj běžně ucházejí a vyskytují se na předních místech ve volebních modelech. Určitou výjimkou jsou v tomto ohledu senátor Marek Hilšer a miliardář a matematik Karel Janeček. Oba jsou sice jako Nerudová čtyřicátníci, ovšem Hilšer už jednou na prezidenta neúspěšně kandidoval a Janečka jako prezidentského kandidáta nelze dost dobře brát vážně.
Nerudové důraz na změnu, která má být čitelná jaksi na první pohled, má jeden velký zádrhel. Bývalá rektorka a její tým tuhle změnu chtějí prodat jako něco příjemného a pozitivního. Nechtějí žádné ostny, vyhraňování se nebo něco podobného. Výsledkem je ale nutně jistá bezzubost, absence velkých vyhraněných témat a v důsledku toho také určitá mělkost a prázdnota.
„Prezident musí stát na straně lidí a má k tomu spoustu možností. Má právo na slovo ve sněmovně, může navštěvovat její výbory a smí se účastnit zasedání vlády. Toho ale současný prezident dostatečně nevyužívá. Obzvlášť dnes přitom musíme v hlavě státu cítit oporu a naději,“ píše ekonomka. Na jiném místě pak zdůrazňuje: „Myslím si, že každý z našich občanů si zaslouží důvěru a respekt. Začít můžeme u toho, že budeme věřit firmám a podnikatelům, že se chovají čestně.“
Případně: „Samoživitelé, senioři, ale i běžné rodiny ztrácí naději na důstojný život. Stát musí podat pomocnou ruku všem, kteří jsou v takto bezvýchodné situaci. Ne jednorázově, ale pravidelně, protože peníze na jídlo jim chybí každý měsíc a bez pomoci nemají šanci svou situaci vyřešit.“
To, komu se tímto podaří lépe přesvědčit voliče, možná sehraje rozhodující roli v tom, kdo z nich nakonec postoupí do druhého kola prezidentské volby. Otázkou je plnění předvolebních slibů po zvolení. Pokud se jedná o širokoplošnou pomoc občanům, bude jako ochránce zbohatlíků proti prezidentce Nerudové stát mocný blok ekonomů, politiků ODS a velká část obyvatel Prahy.
Pokud by se Danuše Nerudová na Pražský hrad dostala, byla by po královně Marii Terezii druhou ženou, která by na nejvyšším českém politickém patře stanula. (legendy o středověké kněžně Libuši je lépe brát s rezervou)