Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka chce navrhnout vládě formu progresivního zdanění osob s vyššími příjmy. „Lidé, kteří patří mezi příjmově vyšší skupinu obyvatel, by měli být připraveni na vyšší míru solidarity. V tomto ohledu, nebo spíše principu chci v jednáních postupovat a navrhovat to,“ uvedl Jurečka.
V řadách ODS, Top09 a jejich příznivců to po Jurečkových slovech zahučelo jako v rozdrážděném vosím hnízdě. "Proč mají být lidé s vyššími příjmy trestáni?" řvou zbohatlíci. "Progresivní zdanění je nespravedlivé, nikdo nesmí bohatému nařizovat, kam má peníze dávat!"
Už současný daňový systém je v České republice tak nesolidární, že podobný nelze na západ od Šumavy nalézt. Tamní daně jsou výrazně progresivní, jejich zásluhou získávají státní rozpočty peníze na veřejné služby, komunikace, sociální a zdravotnické, na vědu a vzdělání. Ekonomika USA dokonce je na progresivních daních založena, přesto boháčům nevadí.
Český daňový systém je jasně regresivní. Je to dáno třeba extrémně vysokou sociálně-ekonomickou selektivitou školství financovaného z daní všech občanů. Mezi studenty bezplatných vysokých škol jsou převážně dětí z vysokovýdělečných domácností. Děti z chudých rodin nemají v domácnostech podmínky ke vzdělání a musí se co nejdříve zapojovat do pracovního procesu, nikoli studovat.
Rovněž vysoké částky státních podpor stavebního a penzijního spoření se netýkají lidí nízkovýdělečných. Podobnou podporou bohatých jsou daňové odečty úroků z hypoték, na které chudí nedosáhnou.
Další nespravedlností českého sociálního systému jsou důchody a jejich valorizace, v němž jsou upřednostňovány vysoké příjmy v zaměstnání (tedy pochybná zásluhová část), které v podstatě nevycházejí ze skutečně odváděné práce, ale z rodinných tradic, dlouhodobých známostí, korupce a politické angažovanosti.
Žádné komentáře:
Okomentovat