Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

Beno Berghammer (Big Ben): Sedlák nevyhodí nic, co by se mu mohlo hodit.

sobota 2. července 2022

Zemědělci chtějí při protestech 4. července srovnat Nizozemsko se zemí

 Nizozemští zemědělci chystají demonstrace proti vládní klimatické politice, která ohrožuje živobytí mnoha farmářů. Organizátoři demonstrací svolávají velké protesty na 4. července , které podle nich „srovnají se zemí“ celé Nizozemsko.

Zpráva vyzývá znepokojené zemědělce a občany, aby organizovali vlastní regionální akce s cílem uzavřít všechna „distribuční centra pro dodávky potravin a všechny hlavní znečišťovatele“, dokud „vláda nezmění své plány“. Jedna z výzev k protestu 4. července přišla od velké skupiny řidičů kamionů a naznačuje, že někteří řidiči kamionů v Nizozemsku cítí solidaritu se zemědělci. Zemědělci, kteří plánují protestovat na mnoha národních letištích, konkrétně zmínili Schiphol a Eindhoven. 

V roce 2021 navrhla nizozemská koaliční vláda snížit počty hospodářských zvířat v zemi o 30 %, aby splnila cíle v oblasti emisí dusíku. Země již zavedla přísná omezení nové výstavby s cílem omezit emise dusíku. Rabobank tvrdí, že tyto nové překážky v Nizozemsku zastavily výstavbu bytů, což v této hustě osídlené přímořské zemi. prohloubilo jejich nedostatek. 

Vláda 10. června vydala národní plán a plán pro jednotlivé oblasti na omezení emisí dusíku. Tyto emise jsou z velké části způsobeny čpavkem z hnoje hospodářských zvířat. V některých částech země by se tyto emise měly snížit o 70 nebo dokonce 95 %. Otevřeně přiznává, že „v rámci těchto plánů není v Nizozemsku místo pro všechny současné zemědělce“.

Podle statistik Světové banky je Nizozemsko pátým největším vývozcem potravin na světě, předčí ho pouze Spojené státy, Německo, Velká Británie a Čína. Nizozemská vláda nabízí zemědělcům dohodu o odkupu v hodnotě několika miliard dolarů. Christianne van der Wal, ministryně pro přírodu a dusíkovou politiku, oznámila, že vláda vyvlastní půdu zemědělcům, kteří se nepodřídí.

Generální tajemník OSN Antonio Guterres 24. června varoval, že „existuje reálné riziko, že v roce 2022 se vyskytne hladomor“, a dodal, že „rok 2023 by mohl být ještě horší“.

Nejnovější kolo demonstrací nizozemských zemědělců přichází po vlně podobných protestů, které byly v roce 2019 poté, co zákonodárce Tjeerd de Groot vyzval ke snížení stavů hospodářských zvířat v Nizozemsku o 50 %. Demonstranti pálili balíky sena podél dálnic, blokovali silnice traktory a naváželi hnůj, aby dali najevo svůj hněv.

V posledních dnech se protestující zaměřili na domy nizozemských vládních představitelů, včetně premiéra Marka Rutteho a ministryni pro dusíkaté látky van der Walové. Na záběrech kolujících po sociálních sítích je údajně vidět, jak protestující rozmetají hnůj na nizozemské pořádkové síly. Rutte protestující kritizoval se slovy: „Demonstrovat můžete, ale civilizovaným způsobem,“ Agentura AP rovněž uvádí, že nizozemská policie podle svých slov v souvislosti s protesty zatkla 28. června už deset lidí. (jb)

Žádné komentáře:

Okomentovat