Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

Beno Berghammer (Big Ben): Sedlák nevyhodí nic, co by se mu mohlo hodit.

sobota 30. července 2022

Špidla a Wranitzky se po 31 letech setkali u svého díla

Před 31 lety, 25. července 1991, byla na státní hranici poblíž měst Gmünd a České Velenice (mezi tehdejším Československem a Rakouskem) zahájena výstavba prvního přeshraničního hospodářského parku v Evropě. Tuto událost si se současnými podnikateli v Access Parku a politiky z obou stran hranice nyní připomněli tehdejší propagátoři přeshraniční spolupráce rakouský kancléř Franz Wranitzky a bývalý ředitel Úřadu práce v Jindřichově Hradci Vladimír Špidla.

Uprostřed: Vladimír Špidla, starostka Gmündu Helga Rosenmayer a Franz Wranitzky
"Je to zvláštní pocit, zjistit, že jsme tehdy postavili něco, aniž jsme tušili, že zde dnes budou lidé, kteří tehdy ještě ani nebyli na světě, pracovat s  novými technologiemi, digitalizací, obnovitelnými zdroji energie, o nichž jsme ještě nic nevěděli," řekl Wranitzky. V Access Parku nyní pracuje okolo 1.800 lidí. Park je energeticky soběstačný.

"Jsem hrdý na to, že jsem byl při zakládání Acces Parku," řekl Vladimír Špidla, jenž se později stal předsedou české vlády a poté komisařem Evropské komise. Usiloval o zřízení parku, neboť jako ředitel Úřadu práce viděl, jak se zásluhou české násilné privatizace řítí obyvatelstvo jihočeského příhraničí do nezaměstnanosti a bídy. "Krátce po pádu Železné opony bylo založení přeshraničního hospodářského parku riskantním krokem do neznáma." 

Wranitzky jeho slova potvrdil, řekl, že se obával zatvrzelosti Rakušanů, kteří jako by nevěřili, že po 40 letech už nebudou muset hledět na ostnaté dráty a budou moci podnikat i na českém území. 

Žádné komentáře:

Okomentovat