Dražší alkohol se pije méně, oznamuje Světová zdravotnická organizace (WHO). Nedoporučuje však zvyšovat základní cenu výrobcům, ale státům. Zvyšování daní z alkoholu obohatí státní pokladny, které dávají rozhodující část výdajů na zdraví, aby se vyrovnávaly ztráty, které alkoholici způsobují hospodářstvím jednotlivých zemí.
Podle nedávného zdravotnického průzkumu Dolních Rakous, největší rakouské země, je zde necelých 5 procent notorických alkoholiků, dalších 20 procent (300.000 lidí) obyvatel má předpoklady stát se alkoholiky. Mnohem více alkoholiků je mezi muži, stavy se už dlouhá léta nemění, zato v poslední době silně přibývá dolnorakouských alkoholiček.
Specialista na závislosti Christian Korbel tvrdí, že vypití 2 piv denně ze zdravého muže závislého alkoholika neudělá, u žen nedoporučuje víc než 1 pivo. Podle zdravotního ekonoma Berharda Ruppa zvyšování cen alkoholu k snížení spotřeby alkoholu k menším zdravotním následkům nevede. Spíš naopak. Lidé vyrábí alkohol nelegálně nebo dovážejí levný ze zahraničí. "Více než zákonná opatření proti pití alkoholu by se měla vést osvěta, slovo >abstinent< by nemělo být zesměšněním nebo nadávkou."
Rakouská ministryně zdravotnictví Ulrike Königsberger-Ludwig vyslovila návrh na vyrovnání cen alkoholu v celé EU, jinak zdražování v jednotlivých státech se míjí účinkem, protože okamžitě je dovezen levný alkohol ze zemí, kde jsou zásluhou nižšího HDP i ceny zboží nižší.
Žádné komentáře:
Okomentovat